Jajena

Pracovní úraz

Dobrý den,
neteři se stal na konci minulého měsíce pracovní úraz, u kterého byla i její vedoucí. Řekla jí, že předák ji odveze do nemocnice na ošetření,ale že nesmmí říct,že se jí to stalo v práci. Záznam o PÚ s ní nesepsala.Spo­lupracovnice jí přesvědčily, že to má nahlásit jako prac. úraz. Ona to tak udělala. Bohužel nezanesla nástup nemocenské na účtárnu, nepřečetla si nemocenský lístek a nikdo jí to neřekl.Po ukončení nemocenské předala nemocenké lístky účetní,ale ta o ničem nevěděla, neměla počátek nemocenské následkem PÚ. Když účetní oslovila vedoucí, tak ta popřela, že u PÚ byla a že jí nikdo nic neřekl a navíc ztratila údajně mobil, že ani neví, že jí neteř volala. Neteř mi řekla, že jí osobně vedoucí vyhrožovala, že pokud nepůjde k doktorovi a nezmění PÚ na běžný úraz, že tím připraví 15 zaměstnanců o práci, protože dostanou pokutu a ta bude pro firmu likvidační.Dom­luvila jsem se s účetní, že zítra dopoledne budu s neteří u nich ve firmě a vše si vyříkáme. Na co si mám dát při jednání pozor? Jak neteři pomoct? Děkuji za radu.Jarka.

Nejlepší odpověď
maza75

Co odpovědět? Ona je to těžká situace. Jen vím, že pracovní úraz je zcela běžná záležitost a tudíž by neměl být pro firmu likvidační.
Důležité je, zda Vaše neteř měla při zranění (PÚ) svědky. Pokud ano, neměla by paní vedoucí nic popírat. Také je důležité, co je zapsáno v lékařské zprávě a následně v PN.
Paní vedoucí měla PÚ zaznametat do knihy úrazů. Poté provést hlášení zdravotní pojišťovně, pojišťovně, kde je firma pojištěna ze zákona a Oblastnímu inspektorátu bezpečnosti práce. Tato hlášení jsou běžná, nic se zaměstnavateli nestane. Firma je povinna prošetřit vznik pracovního úrazu a zjistit, zda nedošlo k porušení bezpečnostích předpisů. Pokud neteř porušila nějaký předpis, firma přizná svoji vinu jen částečně (např. 20%).
Doporučuji s firmou nejdříve vyjednat přiznání PÚ.

Další odpovědi
mosoj

Vypadá to na to , že ze strany zaměstnavatele nebylo vše v pořádku. Nevím co to bylo za úraz a v jaké souvislosti s výkonem zaměstnání se stal. Ale zjistěte si jestli bylo ze strany zaměstnavatele prováděno povinné pravidelné bezpečnostní školení pro práci při které se vám stal pracovní úraz
( účast na něm musí být od pracovníka potvrzena podpisem). Na každý výkon práce musí být provedeno školení proti podpisu !! Pokud není a stane se úraz je vždy prohrávající zaměstnavatel. Zkuste to z tohoto hlediska a chtějte vidět zápis o školení.
Jinak řekněte že to nahlásíte na úřad bezpečnosti práce ( což také doporučuji udělat). Stěžujte si že s vámi nechtějí sepsat protokol o úraze. Zaměstnavatel je povinen sepsat protokol v určité lhůtě několika dní ( přesně nevím) jakmile se dozví že z pracovního úrazu vznikla pracovní neschopnost. Zde tedy v okamžiku kdy byla doručena neschopenka. V každém případě ale měl být zapsán ihned v knize úrazů nebo jak se to dnes jmenuje. Pracovní úraz stačí svědecky doložit a ostatní povinnosti jsou na zaměstnavateli. Zde vám asi nic jiného nezbude, neboť jak to vypadá zaměstnavatel se bude snažit dělat jako že jste to nenahlásila. Nicméně ani to nemůže zamezit uznání pracovního úrazu, pokud vám to někdo bude ochotný dosvědčit.
Postih zaměstnavatele může být pouze v tom případě že něco on nedodržel z hlediska ochrany zdraví při práci. Nikoliv z odškodnění pracovního úrazu. Na to by měl být ze zákona pojištěn.

Co se týká nenahlášení pracovní neschopnosti je sice nepříjemné ( neznalost zákona neomlouvá) a mohlo by to být posuzováno i jako pracovní nekázeň , ale na posuzování pracovního úrazu to vliv nemá.

HOMER

Nenechal bych se ovlivnit tím,co se mi bude takový podvodník snažit namluvit,ale rovnou bych se obrátil na příslušné úřady,kde bych očekával také poradenství(např. úřad práce).Popravdě se mi nic podobného (naštěstí) nestalo,takže s tím nemám zkušenost.Je však známé,že u nás je rozdíl v tom jak by to mělo vypadat,a jak tomu ve skutečnosti je(např. hygiena v potravinářství je často hrozivá,raději nevědět)..