Avatar uživatele
tazalka

pozdrav a oslovení v dopise (mailu) – čárky

Jak napsat „Dobrý den pane (inženýre) Hruško“?
Záměrně jsem nepsala nikde čárku/y, protože ta/ty mě zajímají :) Je čárka za „den“ nebo až za „Kociáne“? Nebo na obou místech?
A když už jsme u toho, mám oslovit „pane inženýre Hruško“, „pane Ing. Hruško“, nebo „pane Hruško“.
Děkuji moc
Doplňuji:
Děkuji všem za odpovědi… Annas, šlo mi konkrétně o motivační dopis a jeho úvod, někde radí začít Dobrý den… , jinde Vážený… pak si má uchazeč vybrat… teď jste mě popravdě zvyklala a nevím, jak začít :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 4155 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Několikrát jsem na podobné otázky odpovídala, lze najít v historii Odpovědí.
Také je dobré si prostudovat i informace z ÚJCAV.

V oficiální korespondenci nezačínáme dopis ani mail pozdravem, ale oslovením. v 5. pádu, který se vždy odděluje čárkou od ostatního textu.

Vážený pane inženýre, pokud má titul. Nemá-li – napíšeme Vážený pane Hruško.. také stačí Pane inženýre, Pane Hruško …
Několikrát jsem odpovídala

Pozdrav patří na konec dopisu nebo mailu.
Doplňuji:
Paltí to, co jsem napsala. Stejně tak je uvedené v odkazu Ptejte se knihovny..

Povšechný pozdrav Dobrý den, který se značně rozšířil v e-mailové korespondenci, je v písemném styku považován za familiární. Hodí se pro styk osobní, telefonický a pro korespondenci neformální, neoficiální a vnitřní (např. s kolegy).

Oficiální dopis je vhodné začít oslovením v 5. pádě, např.
„Vážený pane Nováku“, „Váženy pane inženýre“, „Vážený pane předsedo“.

Není obvyklé oslovovat spojením funkce (titulu) a příjmení, např. „Vážený pane doktore Novotný“,

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
manon

Tady jsem Ti našla povídání o čárkách v oslovení: http://www.cesky-jazyk.cz/forum/car­ka-v-osloveni-t532.html

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Za 20 měsíců postačilo projít si pár z už 520 odkazů jen na oslovení – viz ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=osloven%C3%AD

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Správné jsou obě varianty oslovení. S čárkou i bez čárky. Podle zdroje je oslovení s titulem i jménem neobvyklé.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2010/s­pravne-osloveni

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
tazalka

Ano, jak píše Axl, těch odkazů je hodně, možná opravdu 520, a ty, co jsem si prošla, mi odpověď nedaly. Na internetu jsou i nejsou čárky, tak nevím, čím se mám řídit. Vy jste si těch 520 odkazů procházel 20 měsíců? Tolik času opravdu nemám :) Aspoň to tak vyznívá z vašeho příspěvku :)

před 4155 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vlasecc

Ale v každém případě, pokud byste už nadlehčeněji použila formu
‚Dobrý den pane inženýre Hruško‘, je oslovení vždy očárkováno před a po oslovení. Tedy: ‚Dobrý den, pane inženýre Hruško,‘ a pokračovat na novem řádku!
Nikdy v oslovení nepsat zkratku titulu: (‚Dobrý den, pane ing. Hruško,‘) – to je už odpodívání nepříjemná forma oslovení). 🙂

před 2845 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek