tazalka

pozdrav a oslovení v dopise (mailu) – čárky

Jak napsat „Dobrý den pane (inženýre) Hruško“?
Záměrně jsem nepsala nikde čárku/y, protože ta/ty mě zajímají :) Je čárka za „den“ nebo až za „Kociáne“? Nebo na obou místech?
A když už jsme u toho, mám oslovit „pane inženýre Hruško“, „pane Ing. Hruško“, nebo „pane Hruško“.
Děkuji moc
Doplňuji:
Děkuji všem za odpovědi… Annas, šlo mi konkrétně o motivační dopis a jeho úvod, někde radí začít Dobrý den… , jinde Vážený… pak si má uchazeč vybrat… teď jste mě popravdě zvyklala a nevím, jak začít :)

Nejlepší odpověď
annas

Několikrát jsem na podobné otázky odpovídala, lze najít v historii Odpovědí.
Také je dobré si prostudovat i informace z ÚJCAV.

V oficiální korespondenci nezačínáme dopis ani mail pozdravem, ale oslovením. v 5. pádu, který se vždy odděluje čárkou od ostatního textu.

Vážený pane inženýre, pokud má titul. Nemá-li – napíšeme Vážený pane Hruško.. také stačí Pane inženýre, Pane Hruško …
Několikrát jsem odpovídala

Pozdrav patří na konec dopisu nebo mailu.
Doplňuji:
Paltí to, co jsem napsala. Stejně tak je uvedené v odkazu Ptejte se knihovny..

Povšechný pozdrav Dobrý den, který se značně rozšířil v e-mailové korespondenci, je v písemném styku považován za familiární. Hodí se pro styk osobní, telefonický a pro korespondenci neformální, neoficiální a vnitřní (např. s kolegy).

Oficiální dopis je vhodné začít oslovením v 5. pádě, např.
„Vážený pane Nováku“, „Váženy pane inženýre“, „Vážený pane předsedo“.

Není obvyklé oslovovat spojením funkce (titulu) a příjmení, např. „Vážený pane doktore Novotný“,

Další odpovědi
manon

Tady jsem Ti našla povídání o čárkách v oslovení: http://www.cesky-jazyk.cz/forum/car­ka-v-osloveni-t532.html

anonym

Za 20 měsíců postačilo projít si pár z už 520 odkazů jen na oslovení – viz ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=osloven%C3%AD

Hlada

Správné jsou obě varianty oslovení. S čárkou i bez čárky. Podle zdroje je oslovení s titulem i jménem neobvyklé.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2010/s­pravne-osloveni

tazalka

Ano, jak píše Axl, těch odkazů je hodně, možná opravdu 520, a ty, co jsem si prošla, mi odpověď nedaly. Na internetu jsou i nejsou čárky, tak nevím, čím se mám řídit. Vy jste si těch 520 odkazů procházel 20 měsíců? Tolik času opravdu nemám :) Aspoň to tak vyznívá z vašeho příspěvku :)

vlasecc

Ale v každém případě, pokud byste už nadlehčeněji použila formu
‚Dobrý den pane inženýre Hruško‘, je oslovení vždy očárkováno před a po oslovení. Tedy: ‚Dobrý den, pane inženýre Hruško,‘ a pokračovat na novem řádku!
Nikdy v oslovení nepsat zkratku titulu: (‚Dobrý den, pane ing. Hruško,‘) – to je už odpodívání nepříjemná forma oslovení). 🙂