Mirrdos

Nevíte, proč se dveře při vstupu do obchodních domů otvírají do kříže?

Všimli jsme si, že u obchodních domů jsou ve většině případů, ty automatické dveře (i normální) aktivní či otevřený do kříže. Aspon V Brně to tak bývá, Vankovka,tesco atd.

..
Dobrý den, otázka mé přítelkyně, kterou mne zaskočila. Proč jsou dveře u obchodních domů otevřeny do kříže.

Odpovědi
Kelt

Určitě je to praktičtější, protože dveře se otáčejí a jedni mohou vstupovat a druzí vystupovat současně, jen každý musí jít po pravé straně. Ony posouvací dveře na fotobuňku se pohybují obvykle pomaleji a často do nich někdo vrazí a navíc mají časový interval. A klasické dveře? Nikdo je nezavírá. A otáčecí dveře mají další výhodu, že mohou počítat počet lidí, kteří vstoupí do obchodu.

marci1

Turniketové chcete-li jinak zvané karuselové dveře, jsou tvořeny z více dveřních křídel uspořádaných do hvězdice nebo kříže. Osa otáčení je umístěna ve středu. Pro zvětšení průchozí šířky se dveřní křídla dají složit. V běžných domácnostech je neuvidíte. Naleznete je u frekventovaných vstupů do hotelů, bank, obchodních domů, nemocnic, zábavních center, letišť, administrativních budov. Objekt je trvale uzavřen a umožňuje pohodlný, snadno průchozí přístup většímu počtu návštěvníků. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dveře

aliendrone

Popravdě nevím jak se otevírají dveře „do kříže“ či jak takové otevření dveří vypadá. Umím dveře otevřít, zavřít, vyrazit atd., ale tohle je pro mne novinka. Mohl bys to PLS trochou upřesnit? :o

Nebo ti jde o turniketové dveře, jak píše Kelt a marci1?

Doplnění:
Áááá, už chňápu (nemám dnes den, no ;) :D)! Tak tady je vícero možností. Může jít o výpomoc „tepelnému režimu budovy“ (zpomaluje to proudění vzduchu mezi budovou a venkem). Další faktor jsou zloději (musí kličkovat, když zdrhají, což je zpomaluje, nezřídka vidíš i videa, kdy si do dveří a aktivním čidlem z druhé strany i naběhnou v plné rychlosti. Dost možná existují i jiné důvody, ale bohužel nemám portýrskou atestaci, tudíž snad někdo jiný… ;) :D :D

Ametyst

U Lidlu bych dveře do kříže rozhodně nečekala. 🙂 Ti vygumovali kříž i z Kostela Svatého kříže. 🙂

nyjono

Po přečtení příspěvku v diskuzi konečně chápu otvírání dveří do kříže.

Pravděpodobně to bude kvůli úniku tepla (v zimě) nebo chladu (v létě), když se používá klimatizace.

aliendrone

Ametyst>>> :D :D :D ;)

Ametyst

🙂 Když je to pro mě náročné na představivost, skoro jako v dobách, kdy jsem se učila deskriptivní geometrii, tak si z toho aspoň udělám legraci. 🙂 Neříká se tomu oslí můstky, když tak často skončím u úplně jiného tématu?

Mirrdos

https://uloz.to/fi­le/55mWwodAWQ9v/dve­re-png
Co ted?

Mirrdos

No myslel jsem klasické rovné dveře na fotobuňku, né točící. Příklad, vchod má dvoje dveře, a za nimi jsou další dvoje dveře, (v tom meziprostoru fouká max. vzduch dle ročního období), a projdu prvními dveřmi, ale následující dveře jsou zamčené a musím jít do kříže druhými dveřmi. Taky zpravidla nebývají vstupní dveře otevřeny zároveň. Proč tomu tak je, proč nejsou aktivní všechny dveře, aby lidi mohli proudit dvěma proudy, ale chodit do kříže.

Mirrdos

https://uloz.to/fi­le/55mWwodAWQ9v/dve­re-png