annas

Považujete v kultuře za osudovou osmičku položení základního kamene Národního divadla? V čem spočívá jeho význam?

Stalo se 16. května 1868. Tento den se všenárodní politickou i společenskou události …

Otázky se netýkají jen Národního divadla, ale divadla obecně.

1. Jak chápete původní i obrácený citát?

„Život je krásné divadlo, žel, repertoár nestojí občas za nic“. Oscar Wilde
Krásné divadlo je život, žel, repertoár nestojí občas za nic?

2. Myslíte, že platí stále slova J. K. Tyla: „Divadlo vychází ze života a do života se vrací?“

3. Dá se říct, že spokojení diváci, jsou zpravidla ti, kteří si o představení předem nic nemyslí – přicházejí plni očekávání.

Nespokojení diváci přijdou do divadla a předem vědí, jak má představení vypadat, byť jde o Shakespeara či nového autora.
--

Citáty jsou z vlastních poznámek.

Obrázek:
https://pixaba­y.com/cs/praha-budova-n%C3%A1rodn%C3%AD-divadlo-3366155/

Nejlepší odpověď
Kepler

Ten rok 1868 bych mezi osudové osmičky neřadil. Sice založení Národního divadla mělo pro český národ velký význam, ale poněkud jiného ražení, než roky 1918, 38, 48 a 68. Jinak mě divadlo nikdy moc nelákalo, připadá mi takové umělé, snobské a vzdálenější realitě.

Další odpovědi
hapiky

A já přidám ještě jedno: Herci přichází a odchází, divadlo zůstává.
Ani červený kohout (nebo Němci) nezabránili otevření krásného českého kulturního skvostu.