annas

Považujete suchý zip za významný vynález minulého století, když má 2. srpna svůj svátek – Den suchého zipu?

Používáte zip a jste s ním spokojeni?
Setkali jste se se tímto zipem ještě někde jinde než doma?
Jaká je jeho historie?

Nejlepší odpověď
Drap

Určitě. Jedná se o velmi významný objev. Používá se dnes snad ve všech odvětvích. Kromě použítí doma a na oblečení je výužíván hodně v lékařství, v automobilovém průmyslu, v letectví a netuším kde ještě. Osobně jsem ho používal kdysi i při své výrobě. Je to levný a skvělý vynález. Snad pro zajímavost ho první začala používat NASA v šedesátých létech minulého století v kosmonautice.
Patentovat si ho nechal jistý George de Mestrala v roce 1955. Přišel na systém již několik let dříve. Když se vrátil z vycházky v Alpách, ve Švýcarsku se svým psem, byl on i pes plný kuliček lopuchu,. Dal kuličky pod mikroskop a objevil důmyslný systém jemných háčků. Potom vše aplikoval na pruhy látky.

Zdroj: net

Další odpovědi
da ny

„Suchý zip vynalezl švýcarský inženýr Georges de Mestral v roce 1948.“
Dobrý pomocník 😉, i ve zdravotnictví.
Já se bez něj doma obejdu, nijak jeho předností nevyužívám
Na bundě „zděděné“ po dceři mne spíše rozčiluje. Chytají se do něj vlasy a jiné materiály.
Výhodný byl na dětské obuvi, mladší dcera měla ve školce méně práce 🙂

Kepler

Myslím že tento typ spojení má dost omezenou použitelnost a krátkou životnost. Jeho použití na botách je omyl, tam se tomu přímo vyhýbám (aspoň já mám takovou zkušenost). Mimo použití na botách, zavazadlech a oděvech to v terénu nikde nevidím.
Suchý zip vynalezl švýcarský inženýr Georges de Mestral v roce 1948. Inspiraci získal při procházce v Alpách: všiml si, že se úbory lopuchu přichytávají na jeho šaty i na srst psa. Svůj vynález (patent udělen v roce 1955) pojmenoval „VELCRO“ podle francouzského slova „velours“ znamenajícího samet a „crochet“ znamenajícího háček. V některých zemích se pod tímto názvem suchý zip prodává a často se jedná o obchodní známku.
(wiki)

Lamalam

Ano, svátek suchého zipu každoročně slavím tancem a hostinou. Neví někdo, kdy bude mít svátek mokrý zip?

Tw!st

vždycky jsem chtěl svůj vlastní a jenom můj den, že by všichni po světě slavili mě podobně jako Vánoce. Teď už má každá věc vlastní den že už to ani nechci protože je to moc mainstream…

annas

Drap odpověděl správně jako první, proto jsem jeho odpovědí otázku uzavřela.