xiperio

Používali Římané číslici nula?

Nebo jak se napíše římsky „nula“?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Římské číslice neměly (a nemají) nulu. Absence tohoto čísla způsobovala problémy… ve světě rozšiřili nulu až Arabové během středověku.
Mnozí špekulují, že třeba Egypťané, Babyloňané nebo Čí%ňěné měli nulu už ve starověku, ale to nebyla nula. Ale symboly/znaky třeba pro vynechání, mezeru a podobně a nebyla ani jako součást počtů a čísel ve smyslu 10, 20,…

Další odpovědi
aliendrone

Ne, nulu jako číslo (jeden z nejfenom enálnějších matematických objevů) vymysleli Indové někdy kolem 6, století. Ona se asi jinde ani nedala „vymyslet“, na to potřebuješ speciální životní postoj (rozplynutí do nicoty, nirvána atd. ;) :D :D)

Pepa25

Doplňuji Disraeliho (můj zdroj: Holt, Jim: Proč existuje svět?, kapitola Aritmetika nicoty, str. 60 – 66):
Řekové a Římané skutečně neznali nulu, nepočítali s ní (jak píše autor: nechápali, jak by nic mohlo být něco). S nulou začali uvažovat indičtí matematici a do Evropy se dostala přes Araby s arabskými číslicemi. Zprvu byla považována spíš jen za znaménko umožňující zápis desítek atd., až se vznikem obchodu a podvojného účetniství se stala plnohodnotným číslem.

Rokio

Myslím, že ne.

led

aliendrone, v starých časoch „objavu čísla 0“ nebolo dôležité, rovnako ako často aj dnes, kto vymyslel, objavil, ale kto ten to prvý oznámil „patentovému úradu“ na nebesiach a rozšíril medzi ľuďmi a to boli Arabi

Disraeli

Samotná nula myslím pochází snad z Indie, ale hlavní jsou Arabové, kteří to lépe rozvedli a hlavně rozšířili… proto taky arabské číslice, tedy naše číselná soustava.