BEAES

Čárový kód (EAN), jak a kdy vznikl a co z něj jde vše vyčíst?

Co znamená zkratka EAN?

Nejlepší odpověď
anonym

Brala jsem ho vždy jako samozřejmost.Vždy musí něco někdo vymyslet,nějak začít..

Zdroj: http://web.ar­chive.org/web/200711­16170019/www.a­dams1.com/pub/rus­sadam/history­.html

Další odpovědi
anonym

Kódy typu EAN

Zkratka EAN znamená European Article Number. Nejčastější EAN kód a pravděpodobně nejčastější čárový kód vůbec je EAN-13, který byl definován standardizační organizací GS1.
Kódy EAN-13 jsou používány po celém světě k označování jednotlivých druhů zboží. Upravená podoba tohoto kódu například umí uchovávat ISBN kódy knížek nebo ISSN kódy časopisů a jiných periodik. Z kódu EAN-13 lze zjistit zemi původu výrobce nebo způsob užití daného zboží. Méně jsou používány kódy EAN-8, které jsou vyhrazeny a používány pro menší položky, na které je problém umístit 13místný kód, jako jsou třeba cukrovinky.

V EAN-13 jednotlivé symboly kódují 13 čísel, které jsou rozděleny do čtyřech částí:
Systémová číslice, první dvě nebo tři číslice, obvykle identifikují zemi, kde je zaregistrovaný výrobce (nemusí označovat zemi původu výrobku). V případě, že EAN-13 vznikl konverzí z ISBN nebo ISSN kódu, systémový kód je 978 nebo 979 v případě ISBN nebo 977 v případě ISSN.
Kód výrobce, skládající se ze čtyř nebo pěti číslic v závislosti na systémovém kódu.
Kód výrobku, skládající se z pěti číslic
Kontrolní číslice. Je dopočítána pomocí funkce modulo 10 (jedná se tedy o tzv. samodetekující kód).
Postup výpočtu (kód 8593026341407):
Sečtu číslice na lichých pozicích (8+9+0+6+4+4)=31
Přičtu součet číslic na sudých pozicích vynásobený třemi ((5+3+2+3+1+0­)*3=42)
Tento soucet zaokrouhlim na desitky nahoru (31+42=73) ⇒ 80
Kontrolní číslici získám odečtením 80–73 = 7
Stejným způsobem se kontrolní číslice vypočítavá i pro EAN/UCC8, EAN/UCC14 nebo pro číslo SSCC (v němčině NVE).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8C%C3­%A1rov%C3%BD_k%C3%B3d

janek66

První tři čísla-kód země 859 Česká republika
858 Slovensko…