orestez

Používali lidé dřív trojúhelník, nebo čtverec?

Pythagorejské trojúhelníky nezávislé na Pythagorovi?
4. 04. 2018

https://libor­cermak.blog.id­nes.cz/blog.as­px?c=656977

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se odpověďet, přece čtverec se dá rozdělit na trojúhelník, z toho také vycházeli matematici.

"Geometrii v původním slova smyslu praktikovali tzv. napínači provazů,
kteří dokázali měřit tyto čtyři velikosti: délku, plošný obsah, objem a veli-
kost úhlu – Egypt
Vlastnost pravoúhlého trojúhelníku, která je podstatou Pythagorovy věty,
znali již ve ve starověkém Egyptě. Byla tam využívána k vytyčování pravého
úhlu v terénu. Například při stavbě Cheopsovy pyramidy někdy kolem roku
2600 př. n. l
Mezopotámie
Rovněž v Mezopotámii byla vlastnost z Pythagorovy věty známa dávno
před tím, než ji Pythagoras dokázal, jak dokládá „žákovská hliněná ta-
bulka na Obr. 4, na které je klínovým písmem a v šedesátkové číselné
soustavě zaznamenán výpočet délky úhlopříčky čtverce se stranou 30 jed-
notek.

Thales z Milétu prý jako první
dokázal vypočítat výšku Cheopsovy pyramidy v Egyptě. Využil při tom
poznatek, že v jistou denní dobu je délka jeho stínu, když stojí poblíž
pyramidy, rovna jeho výšce.

Eukleidés a jeho pojednání o trojúhelíoku a rovnoběžkách atd"

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:5pgTed­k27ZcJ:home.pf­.jcu.cz/~hasek/ZS/pred­naska1.pdf+&cd=14&­hl=cs

Co pyramidy – stavby o tvaru jehlanu, jehož podstavou může být čtyřúhelník, trojúhelník nebo i tvar jiný.

Stejně ve středověku – náměsti či návsi měly tvar trojúhelníku, čtverce, kruhu i oválu atd.

Další odpovědi
mosoj

Nejdříve kosočtverec.

Edison

Jak jsem psal jinde, základem všeho ve vesmíru je kruh a země je placatá. Ale to co hýbe celým vesmírem je kosočtverec.

Kelt

V praxi se nejdříve setkali s kosočtvercem rozděleným úhlopříčkou. Někteří se zabývali trojúhelníkem, jiní čtyřúhelníky a jiní kruhy. Nejlepší je, když si může člověk danou věc prozkoumat všemi smysly.