bolak

Používal se za dob Sovětskýho svazu i název Rusko?

A říkali si lidé mezi sebou taky Rusové, a nebo prostě jen Sověti a basta?

Nejlepší odpověď
annas

Rusko se užívalo neoficiálně. Nyní k druhé části otázky.

Původní východoslovanský národ jsou Rusové. Další vývoj – Kyjevská Rus, Moskevská Rus.

Sověti bylo a je běžně používané jméno stejně jako Američani, Mexičani nebo Maďaři, tedy obyvatelé Ameriky, Mexika, Maďarska. I když oficiální názvy zemí zní jinak

Zdaleka ne každý obyvatel Sovětského svazu byl členem některého ze sovětů, natož aby sám byl sovětem. „Sovětský“ není geografické označení, ale označení formy státu.

Ve Slovníku spisovné češtiny je slovo Sověti označené jako hovorové pojmenování pro obyvatelé sovětského státu. Je etymologicky nesmyslné a zavádějící. V češtině byla slova Sověti, Sojuz vnímána jako rusismy.. Jde vlastně o synekdochu – záměna části za celek – všichni Sověti nebyli členů sovětů, podle nichž vznikl název Sovětský svaz. Byli to Rusové a jiné národy či národnosti, kteří byli obyvateli SSSR.

Slovo „Sověti“ se řadí do stranické hantýrky, zatímco v běžném jazyce se pro obyvatele Sovětského svazu užívalo označení Rusové či Rusáci, Ukrajinci, Bělorusové atd.

Různé zdroje, etymologie atd.
Doplňuji:
Nedokončila jsem větu, proto upřesňuji. Rusko se užívalo neoficiálně pro SSSR, ale jinak jjen pro název RSFSR, od r. 1922 největší svazové republiky.

Další odpovědi
anonym

Ano, byl to samostatný stát. Už z názvu SSSR (Svaz sovětských socialistických republik) bylo zřejmé, že jde o spolek států, jako USA.

anonym

Po válce možná lidi říkali Sověti, ale po r.1968 se už říkalo Rusáci (teda prostý lid mezi sebou).„Sověti“ říkali akorát ve zprávách či na nějakých kulturních akcích nebo ve sportovních zápasech (zejména v hokeji).

MK44

Slovo Rusko se oficiálně nepoužívalo. Maximálně tak Ruská sovětská (federativní) socialistická republika, jakožto součást SSSR. Ale byla tendence vnitřní skladbu Sovětského svazu nezdůrazňovat. Aby si snad lidi moc neuvědomovali, že v něm žijí taky nějací Litevci, Estonci apod. Oficiálně se říkalo výhradně Sověti nebo občané Sovětského svazu. Rusové nebo Rusáci se říkalo v soukromí, když nikdo nepovolaný neposlouchal, nikdy v novinách, v rozhlase nebo v televizi. Bohužel se tím v Československu mysleli jacíkoli občané SSSR, takže za Rusáka mohl být označen právě i Kazach nebo Ukrajinec. Pokud se veřejně mluvilo o Rusku, pak v souvislosti s carským Ruskem, jakožto záležistí zmizelou v propadlišti dějin, a tedy s despektem.
Jaký název měli neruští obyvatelé SSSR pro Rusy nevím. Jisto je, že sami sebe za Rusy nepovažovali, protože ti pro ně nebyli ničím jiným než okupanty, jako i pro nás po roce 68.
Celý problém je komplikovaný i tím, že i v rámci Ruska žijí řádově desítky až stovky etnik. Některá mají a měly vlastní autonomní oblasti republiky či národnostní okruhy. Takže takový Avar byl občanem Dagestánské ASSR, která byla součástí RSFSR, která byla součástí SSSR. Ale některé národy neměly ani to. Namnoze již byli rusifikováni.
Koneckonců i takový Čech byl občanem České socialistické republiky, která byla součástí ČSSR, která byla pod kontrolou SSSR a tedy samostatným státem jen papírově. Ale aspoň se o nás ve světě vědělo. Měli jsme vlastní hokejové mužstvo, například, a mohli jsme Rusáky veřejně porazit. To Lotyši nemohli.

klob1

Ano, používal se i tento název.