Neonka

Používá se ještě dnes Morseova abeceda? Například v lodní dopravě?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Ano.
Morseovka je však stále používána pro svou nenáročnost na způsob signalizace v nouzových případech, při výcviku vojáků, námořníků, skautů a podobně. Do roku 1996 ji používaly jako prostředek tísňového volání všechny lodě o výtlaku větším než 300 tun. Poté byla nahrazena globálním námořním a tísňovým systémem GMDSS.

Další odpovědi
led

Ano používa sa, nie už na profesionálnej úrovní, ale má stále svoje odôvodnenie. Niekedy je to dokonca jediná možnosť dorozumenia sa. Skratky majú aj svoju vyjadrovaciu nadnárodnú schopnosť asi ako smajlíky. Netreba ovládať jazyk toho druhého.

hanulka11

V roce 1999 bylo zrušeno její praktické používání v poslední oblasti – lodní dopravě
a nahrazují ji nové vymoženosti

podle wikipedie

mosoj

Jestli se používá nevím, ale myslím si, že v záloze je všude tam kde je to třeba.

Jenom bych chtěl podotknout, že hlavní výhodou je snadné šíření takovéhoto signálu.
Signál lze šířit na vlnové délce který má velký dosah s pouze minimálním vysílacím výkonem, čímž zcela vyhovuje různým nouzovým zdrojům energie.

tom004

Radoamatéři ji používají pro její „jednoduchost“ a universálnost. Pořádají se závody, v rychlosti,kva­litě,vzdálenos­ti, dosaženého spojení,až na úroveň mezinárodních soutěží. A součástí výuky, u vojska,námoř­nictva,civilním sektoru aj.,kde je i součástí zkoušek,ji najdete i dnes. A i tam,kde ji nahradili moderní technologie (třeba námořnictvo),zůs­tává jako poslední možnost vyslat tísňové volání. Složitá elektronika je náchylná mnohem víc na selhání,než tzv.„jiskrový telegraf“.