Avatar uživatele
Deli

Posvícení – drží se u Vás tento zvyk? Jak? A pečete doma Vy? Co?

U nás se posvícení drží – odpoledne bude plné soutěží pro malé i velké, večer je posvícenská tancovačka.
Napeču malé tvarohové koláčky, zhruba 120 ks. 🙂
Doplňuji:
Kerberus, to jste mě tedy poučila a překvapila… Já jsem si vždycky myslela, že posvícení je spíš něco jako dožínky – tedy akce „hurá, je sklizeno, napeče se a zapijem to!“ A ono to má souvislost s posvěcením kostela. Ten ve vsi vůbec nemáme… Ale posvícení ano 🙂
Děkuji.

Jami, kdyby jste byla z Plzeňska, přijeďte se podívat!

U nás je Posvícení spojeno ještě s výročím 80.let SDH Bučí, takže odpoledne budou i nehasiči závodit v požárních útocích 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Deli

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? anonym, salsa verde, Andělé, Kerberus, hanulka11 před 4620 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Posvícení je vzpomínková slavnost posvěcení kostela a slaví se ve výroční den jeho poswěcení. Na rozdíl od poutě, kterou se připomíná světec, kterému je kostel zasvěcen.

V mé rodné obci bývala jen pouť – kostel byl zasvěcen sv. Kunhutě. Posvícení se u nás neslavilo.
Doplňuji:
Oprava – patří posvícení.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

My ho nedržíme to spíš se drží na venkově ,ale peču stále
upekla bych také koláče a třeba hnětynky nebo slepované cukroví to jde dobře na odbyt

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Posvícení se slaví pouze v některých lokalitách. U nás se neslaví a ani pokud jde z historických pramenů zjistit, tak se nikdy nedrželo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Posvícení se u nás také neslaví,ani jsem nikdy na žádném nebyla.Škoda.Pouť je u nás na sv.Michala.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
01Ricco

Nejsem si jistý zda má posvícení souvyslost s vysvěcením kostela.
U nás se slaví několik posvícení – Martinské a Havelské. Peče se husa nebo kachna a posvícenské koláčky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek