Pavel CZ

Porod po prasknutí vody?

Když těhotné ženě tzv. praskne voda, za jakou dobu potom porodí?

Nejlepší odpověď
Lencis

To je velmi individuální, kéž by existovala jasná odpověď 😁

Praskne-li voda je to jasný začátek porodu, ovšem někdy ani prasknout nemusí a píchnou ji až v nemocnici. Celková doba porodu, tedy od prvních příznaků (voda nebo kontrakce) až po druhou dobu porodní (tedy po vypuzení placenty) může trvat zvláště u vícerodiček desítky minut, většinou se však jedná o pár hodin – u mě to bylo deset hodin – někdy se bohužel může stát že se celý proces vleče i déle.

Rada odborníka:
Nicméně: po odtoku plodové vody byste se měla vypravit do porodnice. Nemusíte příliš spěchat (tím myslím, že můžete zavolat manželovi, obvolat známé, v klidu si připravit věci do porodnie, včetně pití, walkmana a přezutí) v tom případě, že je miminko alespoň 37 týdnů staré, že voda, která odtekla je čirá nebo jen mírně zarůžovělá, že je miminko v poloze podélné hlavičkou a že Vás lékař v poradně neupozornil na nějaký „zášmodrch“, který by pravděpodobně mohl při začátku porodu nastat ( např. příliš nízko uložená placenta). V tomto případě je dostatečná doba na dojezd do porodnice 2–3 hodiny.

Jestliže ale je miminko mladší, jestliže voda, která odtekla je zbarvená do žluta, zelena až hněda nebo zapáchá, pak není dobré otálet, ale odjet do porodnice co nejdříve. Je-li miminko v poloze koncem pánevním, tedy zadečkem napřed, bylo by dobré dostat se do porodnice před začátkem porodních stahů.
Je zde zvýšené nebezpečí, že by pupečník mohl být „spláchnut“ do pochvy s plodovou vodou a miminko by si ho pak mohlo „přisednout“ a tak samo sebe udusit. U polohy hlavičkou a normálně velkém miminku je toto nebezpečí mnohem menší.

Náš zdravotní řád předepisuje přijetí rodiček, jimž odtekla plodová voda, do porodnice. V naší republice byste tedy s odteklou vodou neměla pobývat dva, tři dny doma. V některých státech to tak ale je. Maminky jsou sice denně kontrolovány, ale porod se indukuje (uměle vyvolává) až třetí den po odtoku plodové vody, je-li jinak vše v pořádku. My se ale musíme řídit směrnicemi platnými u nás.

Další odpovědi
LuciJe

Na tuhle otázku se nedá snadno odpovědět. Po prasknutí vody může porod trvat hodinu, nabo taky celý den, případně může dojít k porodu císařským řezem. Každý porod je jiný a samotné „prasknutí vody“ neindikuje žádnou informaci o tom, jak dlouho bude ještě porod trvat.

PAVEL122

Je to individuální já po prasknutí vody rodila do hodiny.Mám 3děti