lucille

Poradíte s nákupem hvězdářského dalekohledu?

Poraďte s hvězdářským dalekohledem

Dobrý den, chci koupit přítelkyni k narozeninám hvězdářský dalekohled ale moc se v tom nevyznám. Zatím jsem vybrala Levenhuk Skyline 120×1000 EQ. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli tady není někdo, kdo by s ním měl zkušenosti? Nebo kde na internetu najít užitečné recenze k tomuto teleskopu?.. také by mě zajímalo, když ho nabízejí různé obchody za různou cenu, jestli je nějaký rozdíl v tom, když ho koupím levněji v nějakém obchodě místo dráž v jiném? (samozřejmě recenze o obchodu si přečtu)..
Nebo znáte za stejnou cenu lepší dalekohled?
Děkuji

Nejlepší odpověď
hapiky

Dalekohledy jsou v podstatě dva typy: 1. Reflektor(zrca­dlový) 2. Refraktor(čoč­kový). Pro náročné pozorovatele jsou potřebné oba typy, s tím že refraktor musí být tzv. tripl (apochromát), který odstraňuje při větším zvětšení různé optické vady ponejvíce barevné. Ani s achromátem (se dvěma primárními čočkami) nelze kvalitně pozorovat např.Jupiter. Nelepší volba je tedy zrcadlový.
Skyline 120×1000 EQ je dobrá volba (pro začínající amatéry), Pokud to rozpočet dovolí, šel bych do alespoň od 150–200 milimetrového zrcadla. Na značce či stativu až tak moc nezáleží pro amatérské pozorování s vyjímkou vybavení (příslušenství) např. možnost fotografování či dálkovému ovládání a sledování přes počítač. U nás v ČR je specialista Drbohlav http://www.da­lekohledy-drbohlav.cz/zrc-soust.html, jinak je velký výběr na https://www.as­troshop.de

https://www.e­xoplanety.cz/jak-si-vybrat-hvezdarsky-dalekohled/

Další odpovědi
Edison

Pro nalezení recenzí bych použil GOOGLE. Cena se může lišit kvůli stativu a montáži. Další dvě dost podstatné věci.