Avatar uživatele
huxa

Poradíte mi prosím, jak vyčistit fleky ve sprše, případně od čeho jsou?

Po roce v bytě máme ve sprše čím dál špinavější spáry mezi kachličkami a hlavně mezi plastovými části sprchy a kachličkami.
Nejedná se o plíseň, zkoušel jsem pro jistotu i savo, bez účinku.
Jsou to daleko černější slizovité „skvrny“, které jsou z části otřít, ale i tak tam většina zůstane.

_____________­________________________­______
Doplnění: ivzez-sprchový kout byl dělán nový (předchozí byl opravdový děs, nejspíš to samé, co jste měli vy 🙂 ), takže ten binec by neměl být moc zažraný.

Upravil/a: huxa

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, pusinka50, briketka10, marci1 před 2569 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
pusinka50

Než začneš utrácet, udělej si kašičku z octa a sypké jedlé sody a drbej. Nejlepší hrubší stranou kuchyňské houbičky. Kartáček použij jedině zubní, větší by mohl poškodit glazuru dlaždiček.
Pozn.: Sáček jedlé sody 50g kupuji v Albertu za cca 4 Kč, lékárna u nás má pouze velké balení.

Upravil/a: pusinka50

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Z komerčních přípravků by mohla zabrat Fixinela, což je vodný roztok kyseliny fosforečné a saponátu. Tutéž službu ovšem odvede i zředěná kyselina chlorovodíková (1:2 až 1:3), která se dá koupit v drogerii za podstatně menší peníz. Pozor na oči, použít gumové rukavice. Na spáry použít kartáček. Po aplikaci povrch zneutralizovat roztokem sody a důkladně opláchnout. Saponát navíc určitě taky neuškodí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Zkus povrch odmočit (mokrou „hadrou“ hodně namočit) a nechat chvíli být. Potom nanést na kartáček či kartáč Cif cream – tekutý písek a tlakem spáry vyčistit. Dobře to pouští. Nakonec omýt čistou vodou, nebo do ní přidat trochu citronu nebo octa. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
redy

Vlhkost tam máš. Nechce se mi to hledat, na netu je toho hafo 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Jak asi staré ty fleky jsou?

Já jsem se před 16 lety přestěhovala do bytu,
v němž byly spáry mezi kachlíčky úplně černé.

Pokusila jsem se je vyčistit octem a sodou (viz odpověď Pusinky), pak jsem
je „vzala“ torem a drsnou stranou houbičky. Osprchovala horkou vodou a po důkladném vyschnutí jsem je „přemalovala“ bílým Latexem. Od té doby je myji
jenom horkou vodou a měkkým kartáčkem. Spáry jsou krásně bílé dodnes.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Jedna věc mi jako chemikovi hlava nebere: jak může fungovat směs sody a octu? Tímto ocet zneutralizujeme na zásaditý octan sodný, při tom to, co opravdu čistí je kyselina. Nechci tímto ale nechci zpochybňovat účinek, jenom mi to přijde nelogické. To už je lepší použít ocet samotný, i když je to podstatně slabší kyselina než HCl.

před 2569 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek