orestez

Pořád platí zákaz focení v hypermarketech a na nádražích?

Oslovilo mě ještě mladé dívkozaměstnankyně s tím že je tady zákaz fotografování. Já ji odpovídám že za komunistů se taky nesmělo fotit na nádraží. Podívejte, každý má doma letáky nebo něco napsanýho co má koupit. Někdo třeba jde do koupelny čistit zuby a neví proč tam byl. V Albertu nic není. Jen to, co koupím všude jinde.
Jen tam prý vpředu visí tabule se zákazem fotografování. Je to možný? V době VR, 3D a tabletů si musím zapsat, či zapisovat podrobnosti nějakou tužkou na cílený papírový nosič jejich ceny a zboží?
Cožpak dnes mladé pracovnice vychovává řízený zanícený soudruh KSČ nebo agent gestapo? Musí mě dnes, kdy hledám svou novou značku piva někdo zastavovat jako kdybych byl na cestě do koncentračního tábora a říkat mě co můžu a co ne? Jako kdyby byl kvelb svatý trůn a já namísto nejmodernější technologie byl tlačen, že O tom se nesmí říkat! a musel bych si to napsat na trvalý nosič.

Nejlepší odpověď
Arne1

Obchody se tak snaží bránit cenové špionáži. Už jsem dokonce slyšel o obchodě kde nebylo dovoleno si dělat poznámky tužkou na papír. A osobně jsem měl u brněnského Futura konflikt s ochrankou, které se nelíbilo že si dělám poznámky na parkovišti před NC.

Další odpovědi
aliendrone

Vůbec nejde o nějkou „cenovou špionáž“, jde pouze o to, že lidé nafotí/natočí shnilé ovoce, potkany apod. a to se nevyjímá moc dobře na soc. sítích. ;) :D :D

independent

Na nádraží se už může, ale nesmí se fotit vlaková cesta, taky mně to zajímalo, ptal jsem se známého ajzmboňáka

anonym

Málo který obchod to přizná, všechny jako důvod uvádí nějaký zástupný výmysl jako třeba „usilujeme o pohodlí nakupujících a pocit soukromí, nechceme aby je fotografováním kdokoliv rušil“ zní to asi rozumně, ale nebuďme naivní. Obchodníci naprosto kašlou na to zda se někdo cítí pohoršen fotografií, kterou někdo pořídil dvacet metrů od něj, kolik asi může být tak přecitlivělých zákazníků ? … zjevně je ale důležité nějaký zástupný důvod mít aby nebyl naprosto zjevný primární důvod.

Hlavní důvod je cenová konkurence. Kdyby tento zákaz neplatil fungovala by totiž mnohem lépe ve prospěch zákaníka a to je přesně to co obchody nechtějí (proto třeba nesnáší cenovou srovnávačku heureka.cz která průzračně poukazuje na obrovské cenové rozdíly za tytéž produkty mezi obchodníky) oni samozřejmě nechtějí aby na to bylo vidět. Kdyby zákaz vyrojily by se tu služby, které by se zabývali jen tím, že zaměstnávají brigádníky za 50 Kč na hodinu kteří do online systému fotí nabídku obchodů a tyto informace by přeprodávali jejich konkurentům. Ti by podle nich přizpůsobovali svoji vlastní cenu. Díky tomu že zákaz platí, mohou v případě že někdo systematicky nafocuje regály obchodu zakročit a s odkazem na zákaz jej vykázat z obchodu. To je jediný skutečný důvod.

Klaproth

Na nádraží jsem fotil mnohokrát a nikdy s tím nebyl prolém. V obchodě jsem zatím potřebu fotografovat neměl, tak nevím jak to je.
Malá perlička s focením za komunistů – v roce 1984 jsem se náhodou s foťákem přimotal k požáru litvínovského Koldomu. Stihnul jsem pořídit asi 40 záběrů, potom jsem byl dvěma muži v civilu násilím natlačen do černé Volhy, odvezen do nedaleké horské vsi Dlouhá Louka, tam mi osvítili a tím zničili veškerý fotomateriál, vyhodili mě z auta a odjeli. Když jsem se po několik hodinách pěšky dopotácel do Litvínova, šel jsem to ohlásit na místní oddělení VB. Dodnes se to nevyšetřilo.

Raluvud

Záleží na daném obchodu. Zatím jsem však nenarazil na nějaký, kde by nebyla cedule „Zákaz focení“. Na nádraží by to být možné mělo.

Kryšpín

Máte-li v úmyslu narušovat supermarketové dobrodiní, tak jedině špion foťák do klopu.

Jiří Bohumil

V současné době jsem se zatím s tímto problémem nesetkal, ani v hypermarketu, ani na nádraží a fotím tam docela často (třeba zboží k odsouhlasení nákupu manželkou, která se mnou v obchodě není) a na nádraží občas i natáčím videa.
Ale za „totáče“, v roce 1976, mě za natáčení filmovou kamerou na nádraží, dokonce „sebrali“ osožáci a zavolali na mě policajta. Na štěstí to byl známej a tak jim to rozmluvil a oni mně pustili. Ale do smíchu mi tenkrát moc nebylo.

orestez

Jako kdyby 20 letá holka žila v představách své matky, která ji po celý život strašila. Že když ti dcerunko vypadne kaštánek a ty jej nechytíš, tak počkej až se vrátí domů, ten ti dá výprask.

Nebo v její školní blízkosti:
Co je to rodina? Rodina je, rodina, to jsme ještě nebrali.

orestez

Na nádrž je to jasný. StB postávající agenti nechtějí být poznání. Železnice zas nechce být zahanbena. Stačí tyto důvody? A potraviny? Kdo učí tyto děti tak hloupě že se bojí? Vždyť to by stálo za legalizaci abortu.