Politika referend – přispění k rozvoji demokracie, nebo brána do totality?

Je politika celostátních referend opravdu tak potřebná pro fungování demokracie nebo je to nástroj plnění zájmů?
V kontextu České republiky prosím. Švýcarský model nechávám trochu stranou, kde je dlouhá tradice.

Nejlepší odpověď
anonym

Masy lidi jsou velmi snadno názorově manipulovatelní soustředěnou kampaní v období konání referenda. Kdokoliv tak skrze různé konspirační fb skupiny a fake news servery může relativně snadno před termínem referenda pomocí lží a strachu obrátit veřejné mínění na svou stranu. A to je hlavní problém referend obecně. Voliči ta témata o kterých v referendu rozhodují nijak odborně nezkoumají a názor si utváří kvapně právě podle podobně nespolehlivých zdrojů. Přikláním se tedy spíš k názoru, že příliš často uplatňovaná referenda na témata, která jsou příliš komplexní i pro odborníky co se jimi zabývají celý život natož pro běžného dezorientovaného voliče jsou cestou spíš k té totalitě a do pořádného srabu.

Další odpovědi
Kepler

Problém celonárodních referend je v tom, že spousta laiků hlasuje o něčem, o čem ví prd. Referenda ať se ponechají na úrovni obcí, kdy by se hlasovalo třeba o tom, jestli změnit územní plán zástavby, nebo zda chtějí v katastru těžbu čehokoliv vs. prachy do pokladny. Stačí vědět, jak dopadlo referendum o způsobu volby prezidenta…tolik mezinárodních ostud ještě ČRdel nezažila…

Edison

Zapoměl jsi na třetí možnou cestu referend: Cestu k nestabilitě systému. S každou vrtkavostí osudu výsledky referend jsou vždy řízeny emocemi, nikoli rozumem a porozuměním problému. A vůbec nezáleží na tom, jak je otázka referenda položena, nebo čeho se týká. Lid vždy volí emočně, nikoli rozumově. A čím vyšší ta politika je, tím je to znatelnější.

Ametyst

Čím víc lidí rozhoduje, tím lépe: stejně daňoví poplatníci cokoliv zaplatí ze svých kapes. Míněno všechno, i nejšílenější experiment, s kterým politici přijdou.
Čím větší množství lidí hlasuje a zapojí se do rozhodování, tím méně se může vloudit chybička nebo těžko převládne nějaký úzký sobecký zájem.
EU nechala lidi hlasovat znovu, když se jí výsledek nelíbil: tomu neříkám demokracie. Stalo se to v Irsku, Francii, Nizozemsku-když odmítli evropskou ústavu.

hapiky

Referendum bych přirovnal k neprozkoumanému léku. Někdy může pomoci, někdy to může způsobit nenávratné škody.

paul1

Při organizování petice, která referendu většinou předchází, by se součastně měla organizovat i „protipetice“.
Jde o to, aby druhá strana měla též možnost vyjádřit svůj názor. Neexistuje tu demokratická rovnováha.
Lidé, kteří nesouhlasí s peticí, nemožností vyjádřit se, dostávají se do pozice „mlčící většiny“.
Pokud by byla možnost se v protipetici vyjádřit, výsledek by potom tvořil rozdíl hlasů pro a proti,
mohl by být i záporný.
Povinnost organizování petice a součastně i protipetice by měla být ošetřena v příslušném zákonu.
Tímto opatřením by se mohlo zabránit tomu, že např. při petici k organizaci referenda by malá hrstka
obyvatel rozhodla o osudě „mlčící většiny“, jak to dopadlo např. v Holandsku, Británii a pod.
Součastný stav je v podstatě nátlakový, jedna strana si prosazuje svůj názor. Druhá strana má jistě
tu samou možnost, ale protože bývá většinou méně radikálnější, tak protipetici nezorganizuje.
Aby se předešlo spekulacím a podvodům, tak by bylo vhodnější nedávat tiskopisy pro petici i protipetici
na samostatné listy, ale dávat je na líc a rub jednotlivých listů.
Aby nedocházelo k omylům, tak by bylo nejlepší, aby na straně 1 by byl nápis PETICE a na str. 2
PROTIPETICE. Vše svázané a jednotlivé listy potvrzené např. na matrice příslušného obecního úřadu.

Edison

Čím víc lidí zasahuje do systému tím je v tom větší zmatek. Čím více demogracie, tím víc platí: Všichni rozhodují o všem, ale nikdo za nic neodpovídá. V tom je zásadní problém. A nejsou k tomu potřeba ani referenda. S referendy to platí tuplovaně.

Edison

Například právě u brexitu bylo krásně vidět, jak to celý NEfunguje. Předsedkyně vlády dostala mandát vyjednat dohody. Jenže nakonec co dojednala musela schválit sněmovna. K čemu je pak takový mandát? Naprosto k ničemu. Já bych s tím seknul ihned.

anonym

Edison: Mě ostatně zaujala situace, kdy Theresa May, pověřená vyjednáváním s EU, byla sama názorově proti výstupu z EU. A v Konzervativní straně nebyla sama.

Edison

To byl dozajista zajímavý moment. Leč možná právě proto mi přišlo, že dosáhla maxima možného. A možná se jí to povedlo právě proto. Měla dokonce mandát dohodu podepsat. Pro EU to bylo jasný. Jenže… díky demogracii se z toho stalo to, co se stalo. Fraška.

anonym

Souhlasím, že dala do toho maximum. Když se proti ní otočili zády i straníci a dohodu nepodpořili, tak by to snad nevyjednal ani Churchill. Johnson měl daleko snazší to ve sněmovně prosadit (viz. prosincové volby). Přístup Labouristů se mi v mnoha ohledech zdál podivný.

Ametyst

Když bude rozhodovat úzká skupina elit, je to špatná zpráva pro lidi a pro demokracii: elity se o lidi nezajímají.

Edison

A rozhodování v referendech vede pouze k těžké nestabilitě. Opět bych tě odkázal na literaturu: G. Orwell – 1984. V jedné pasáži je uveden princip trojtřídní společnosti. Vřele doporučuji si to přečíst.

DoTazatel

Já bych dělal „referenda,“ ale jen jako inspiraci pro vládu/panovníka, aby věděl, co ten lid chce a podle toho se rozhodl.
Jinak stojím za tím, že referenda=lid je kromě jiného nestálý, nejednotný, snadno zmanipulovatelny, zaujatý a neuvedoměly (politicky i celkově názorově).

Vládnout (a rozhodovat) by měl ten, kdo to umí, kdo sev tom dokonale vyzná, ovládá to a dělá tak ve jménu spravedlnosti a zájmu lidu (a ne lid i když o něčem hlasuje tak to nedělá ve svém vlastním zájmu, protože nev, co chce nebo tomu nerozumí = často hlasuje a stojí si za tím, o čem nic ale vůbec nic neví).

anonym

Možná jako kompromis? Na druhou stranu, referendum proběhne a panovník / vládce než aby riskoval svou pozici, rozhodne, jak chce lid.

S druhou části souhlasím, vidíme to dnes a denně.

DoTazatel

Ne nemusí. Pokud lid ví, že to vláda dělá jen pro inspiraci, tak je to nemusí rozhořčit. Navíc vždycky záleží na podání a odůvodnění.
Každopádně kdyby se jednalo o panovníka, tak ten rozhodně nemusí v tomto ohledu riskovat svou pozici (on se nehoní za hlasy ve volbách).

anonym

Pokud by tam byla taková ,,dohoda" (koneckonců systém je stavěn na důvěře a vůli ho respektovat), bylo by to zajímavé (třeba by to fungovalo).

Na druhou stranu, panovník by tedy musel mít i legislativní pravomoc, pokud by chtěl aktivně vstupovat do politické dění? Nebo by se to vztahovalo ,,pouze" na odmítnutí / přijetí návrhu zákona, jako tomu je nyní?!

Edison

Přesně tak. Panovník jen potřebuje, aby lid byl klidný, potažmo spokojený, nerebeloval a makal. Pokud tak nebude, tak ho někde někdo píchne, nebo jinak svrhne.

DoTazatel

Hlavně, aby byli lidi kromě spokojenosti taky spravedliví a rozumní (za pomoci dobrého školství, výchovy a samotného dobrého vzoru panovníka… Když sám bude spravedlivý a zároveň silný, tak se nebude muset obávat převratu nebo zrady někoho z okolí – a kuchnutí do zad… Karma existuje a je svině – když si svině i ty… Většinou). :'D

Všechno se stejně musí udržovat – dobrá organizace, mravy, školství/vzdě­lanost, respekt i spravedlnost. Svět je nestálý a plný změn, a aby věci fungovaly musí se na ně dbát, řídit je a udržovat (za pomoci dobré organizace).

Edison

Ametyst, poněkud ti uniklo, že dav se nerozhoduje odborně a po zkoumání, ale emotivně. To není dobré rozhodování.

Ametyst

Asi o referendech moc nevíš a povyšuješ se nad spoluobčany. Na politicích je, aby formulovali otázku. A té otázce musejí rozumět úplně všichni, i poslední babička ze vsi.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=yWKkdDhNrP8

anonym

Otázka je, zda politik má vůbec zájem na tom, aby lidé pohlíželi na téma kriticky se všemi náležitostmi. Je spousta politiků, kteří z neinformovanosti těží. Díky za příspěvek k diskuzi.

Edison

Právě naopak. Nepovyšuji se nad nikoho. A emoce nejsou věcí dobře, nebo špatně položené otázky. V tom je právě ten vtip. Vím toho o referendech celkem dost na to, abych věděl, jak fungují. Navíc toho vím dost o psychologii davu. Dav totiž vůbec nezajímá otázka. Není tedy ani třeba, aby jí kdokoli rozuměl, dokonce kolikrát ani není žádoucí, aby jí kdokoli rozuměl. Zkoukni si třeba film Brexit. Ale ty nezkoumáš… tak co ti budu vykládat. Ale v něm je krásně vidět, jak se dělá referendum.