autacek

Pokud zde máme 30 let demokracii, proč si dnešní důchodci nenašetřili, ale mladí je mají živit a ještě si sami šetřit?

Copak 30 let nebyla dost dlouhá doba? Nějak se mi ty vyhlídky mladých nezdají, obzvlášť s ohledem na zadlužování našeho státu.

Přece není možné celý život socialistiky pracovat a mít kapitalistický důchod. A pokud snad dnešní rentiéři pracovali značnou část produktivního věku v kapitalismu, proč si sami nenašetřili, když se to dnes tak vehementně radí nové generaci? Máte pocit, že ti mladí snad mají nějaké lehčí podmínky? Že dostali bydlení od státu zadarmo, že mají větší sociální jistoty, že snad byli u „spravedlivého“ porcování toho, co tu po minulém režimu zbylo, nebo včem jsou na tom líp, když je na ně nakládáno navíc ještě nést břímě minulosti, i současných rozhazovačných vlád?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

autacku, autacku, Ty jsi snad „spadl z višně na znak“ (nebo spíš na hlavu), toť ber bez urážky, pouze jako hovorové zpestření.

  1. Co do toho pleteš nějakou demokracii, ta s tím nemá nic společného. Nota bene, Ty si myslíš, že u nás nějaká ta demokracie vůbec existuje? Dovol, abych se zasmál.
  2. Generace dnešních „starodůchodců“, ke které i já patřím, platila celý svůj život do sociálního zabezpečení, kdysi důchodového, peníze, ze kterých byly placeny důchody našim rodičům. A neznám důvod, proč by naše děti nemohly nyní takto zabezpečit na stáří nás.
  3. I mnoho z nás si na stáří šetřili, ale tenhle náš „kapitalismus“ nám je pořádně „zredukoval“. Co jsem měli našetřeno do roku 89, z toho bylo doslova „prd“ (že jsem tak sprostej). A co do roku tak cca 2000–2010, je nyní přibližně polovina původní hodnoty.
  4. Naše generace byla většinou ještě progresivně domografická, takže generace našich dětí je nás ještě schopná „uživit“. Ovšem generace jejich dětí a dětí jejich dětí, pokud se něco na celkovém systému a hlavně morálce nic nezmění, to bude mít „sakra“ těžký. Ale mohou si za to většinou sami. Všichni si nejdříve chtějí „užívat“. Rodiny nezakládají a pokud ano, po pár letech se rozvádí. Děti jsou pro ně „přítěží“. Jejich přístup k práci je ten, že za co nejvíce peněz, co nejméně práce.

Pokud si stěžují, že nemohou sehnat bydlení, copak je někdy napadne, že by si je mohli obstarat vlastním přičiněním a prací? Všichni by chtěli vše „na klíč“, kdepak vzít modráky a vyhrnou rukávy a postavit si sami (jako jsme to dělali my). A základní kapitál by také většinou měli, pokud by omezili své výdaje za cestování a v mnoha případech „rozmařilý“ život, podporovaný západní a dnes i naší reklamou. Takže je to i ve výchově, jak si ji dnešní střední generace a i jejich generace jejich dětí vychovává.
5. Co se týče dnešního zadlužení a dnešní vlády. Z toho dluhu, na důchody půjde poměrně malá část. Podstatně větší jde na podpory „rádoby“ kapitalistických podnikatelů. Proč „rádoby“? Pokud bylo vše OK, vydělávali pěkný peníze (hospody, herci, obchody, cestovní kanceláře a pod.). Mnoho z nich vydělané peníze „rozfofrovali“ za rozmařilý život, případně se i zadlužili na jejich VIP bydlení (hypotéky) a „údajně“ nyní nemají ani na „holé“ živobytí (což ale v mnoha případech pravdou není). A nyní chtějí, aby je živil stát. Proč? Chtějí kapitalisticky vydělávat a žít, ale pokud je problém, tak chtějí socialistické vymoženosti a zabezpečení.
Ale, abych to uzavřel. Nemá cenu dělat jednoznačné a unáhlené závěry. Pokud to bereme jako diskuzi, pak o tom můžeme takto diskutovat. V tom můžeme „jakous takous“ demokracii vidět.
A jak se celá situace bude vyvíjet, bude hodně záležet na tom, zda si uvedené souvislosti uvědomí postupně i ta dnešní mladá a ty nastávající generace a přizpůsobí se jí tak, aby přežily. Pokud ne, doplatí na ně pouze ony.
Naši starou generaci, může „zredukovat“, nyní nejspíše ten „koroňák“, s čímž asi, i mnoho z generace těch mladých, počítá.
Ale naše generace přežila a žila podstatně skromnější život a těžší podmínky, takže bez problémů přežije snad i tuto dobu. 🙂

Další odpovědi
Kepler

Ono i za těch třicet let kapitalismu neměli důchodci z čeho našetřit, o dobách socialismu ani nemluvě.. Jak by se ti líbilo z ničeho nic žít jen ze 40% průměrného platu? Kdo má trošku lepší důchod, tak má mnoho dalších způsobů, jak se ke stáří zabezpečit, což za socíku prakticky neexistovalo. A pak je tady taky demografický problém: čím dál méně ekonomicky aktivních lidí musí živit čím dál více důchodců, děti se rodí málo, polovina rodin se rozpadá. Tak na kom je vina? Nejdřív auto, dovolená u moře a jedno dítě až ve třiceti, že ano.

da ny

A Vy žijete na jiné planetě? ;)
Uvědomte si, jaké propastné rozdíly jsou 30 let ve mzdách (v 1, shodném oboru).
Kolik „podnikatelů“ platilo a platí jen to, co musí!
V těch 30 letech byli lidé donuceni odkoupit si byty (půjčky) a do jejich zateplení, revitalizace neustále investovat a dále se zadlužovat. Kolik domů ještě šetří, splácí a až doplatí, zadluží se znovu na „předepsané výtahy“.
Během těch 30 let mladodůchodci vychovávali děti a drželi na studiích.
Kolik dětí jste v posledních 10 – 15 letech „živil“ na VŠ studiích (máte představu,
co to stojí? Starodůchodci mají ostudně nízké důchody (10 let se nevalorizovalo
a to dřeli celý život!!!) a z nich podporují finančně děti i vnuky.

26 let mám některý z typů ID. Poslední změna před 17 lety. Z mého ID 3. stupně
jde 60% na bydlení (městský byt). Celé roky pracuji, abych nešla po žebrotě a pro „dávky“. Ušetřené rezervy jsou vyčerpány….. Jako samoživitelka jsem neměla víc, z čeho šetřit…..

Mladých je mi líto, nemají to moc snadné. Mají, ale i jiné možnosti.
Mnozí nemusí ani nemají zájem pracovat.
Od r. 1996 víme, které ročníky budou mít důchod 35% (z vyšších mezd).
Starodůchodci zase museli přijmout fakt, že nemají „svých“ 90%.

.............­.............­.............­..............
Dodávám:
„Ale kde je začátek?“ „Proč jsem připomněl rok 1993?“
„…prosadil na vládě převod přibližně tří set třiceti miliard tehdejších korun z důchodového účtu do státního rozpočtu. Tím pokryl tehdejší problémy. Důchodový účet byl prostě zrušen.“
https://www.mfcr­.cz/cs/aktual­ne/v-mediich/2012/2012-07-11-vmediich-4914-4914
viz. i odpověď v Diskusi +;)

hapiky

Tak blbou, nezasvěcenou a naivní otázku lze očekávat jen od provokatéra.
Kde bereš tak podlé informace, že dnešní důchodci neodváděli či nešetřili na důchod? Kdo rozkradl důchodový fond? Nevíš co? Dnešní důchodci na celý systém doplatily nejvíc. Je sprosté neinformované tvrdit, že mladí živí důchodce. Jen platí do důchodového systému, stejně jako platily dnešní důchodci. Že je tam málo peněz, není jejich chyba. Znovu říkám, že peníze z důchodového účtu byly rozkradeny a nebyly tam vráceny. Brečíš na špatném hrobě, ale tvé někdejší otázky potvrzují, že to děláš účelově.

led

Možno vás to prekvapí, ale nie všetkým zamestnancom rástli platy do závratných výšok. Mnohým (hlavne zamestnancom platených podľa štátom stanovených mzdových tabuliek) sa valorizácia tabuľkových platov dvíhala tak rýchlo, že k času ich odchodu do penzie sa ich platy dostali na úroveň minimálnej mzdy platnej v čase ich odchodu do penzie… A to im ešte veľa ľudí z neznalosti skutočných miezd, hlavne „R“ profesií, vyčítalo vysoké platy (ktoré malo len pár štátnych zamestnancov, hlavne úradníkov a špičkových umelcov). Neuveriteľné, ale skutočné. A ak mali to šťastie, že si mohli založiť aj živnosť, nepodvádzali a nerobili „černoty“ a poctivo odvádzali všetky! zákonné odvody, dostali penziu vo výške minimálnej mzdy. Tak sa nedivte, že si mnohí nenašetrili, jednoducho nemali z čoho pri neustále dvíhajúcich sa životných nákladov.

Midoc

Nemusí se investovat do pochybných projektů, které nikdo nepotřebuje kanál
např. Odra – Dunaj – Labe. Nemá smysl se
proto zadlužovat, aby bylo i na důchody.
Dnešní vláda naplánovala všechno minimálně na 20
let dopředu, všechno bude na dluh.
Vytěží se všechno uhlí, suroviny, jaderná elektrárna bude také na dluh. Splácet se bude minimálně 30 let.
Ostatní, co přijdou po nich nebudou už moci o ničem rozhodovat, budou muset jen splácet. Kdyby ty investice alespoň za něco stály.

paul1

No dost se mi nelíbí tato argumentace. V životě jsem pracoval „socialisticky“ 36 let a „kapitalisticky“ 9 let, celkem tedy 45 let. Za socíku jsem se snažil být prospěšný i jinak, než jen plněním běžných úloh na pracovišti a angažoval jsem se v patentech, resp. vynálezech, zlepšovácích, průmyslových vzorech apod., s úsporami přes 1 milion Kčs. Dostal jsem sice za to nějaké peníze, ale nic moc. Dnes mám důchod okolo průměrného důchodu, také nic moc, do kapitalistického mám hodně daleko.
Naštěstí nemáme vysoké životní náklady, takže se dá vyžít a trošku i ušetřit.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

autacek

Děkuji za rozumné odpovědi, bohužel jsem však nenašel to nejpodstatnější, v čem jsou na tom dnešní mladí lépe? Generace, která je nucena podílet se jak na stávajícím průběžném systému financování důchodů, ale žádná záruka, ani kdy, ani za kolik oni sami do důchodu půjdou nejen že neexistuje, ale ještě jim je podsouváno, ať si šetří, byť výdaje na bydlení, jídlo i děti, plus další a další nové poplatky a daně o které je stát připravuje (a dříve nebyly), jsou dnes enormní a patrně budou ještě vyšší, neb tento způsob státní správy, protěžující současné seniory, s žitím na dluh 500.000.000.000,00 roč­ně, přece musí mít nějaký dopad. Nelze se tvářit, že to nic, ono se to „nějak“ srovná. S odpuštěním, kdo a jak to konkrétně srovná? Zajímá to vůbec ty, kdo to tu dnes řídí, když ti tu již (přirozeně) nebudou, no hlavně že si stihnou nahrabat ještě víc pro sebe a jejich rodiny?

Hlada

Největší výhodou mladých je snadná dostupnost spotřebního zboží. Dnska je nepředstavitelné dát za televizor, rádio, magnetofon, pračku nebo mikrovlnku 80 – 100 tis. nebo ležet frontu na nábytek.

da ny

„Ale kde je začátek?“ „Proč jsem připomněl rok 1993?“
„…prosadil na vládě převod přibližně tří set třiceti miliard tehdejších korun z důchodového účtu do státního rozpočtu. Tím pokryl tehdejší problémy. Důchodový účet byl prostě zrušen.“
https://www.mfcr­.cz/cs/aktual­ne/v-mediich/2012/2012-07-11-vmediich-4914-4914

Dnešní důchodci si za těch 30 let tzv. „vyžrali“, co se dalo (nízké mzdy zaměstnavatelů, Švarc systém, bossing aj.) „… tento způsob státní správy, vůbec neprotěžuje současné seniory“!
Jen jim částečně srovnává, o co přišli. Museli ZNOVU vydělat na důchody pro
prarodiče a rodiče.
Dnešní politici/vlády musí najít řešení……

mosoj

Ano, mladí jsou na tom dnes lépe až na bydlení. Bydlení já považuji za základ žití. Nicméně ideál dnešních mladých zde byl dostatečně popsaný! Přesto mladí preferují tento model státu. Takže mají co chtějí!!! Počkej si na Fialu, Pekarovou a podobné. Teprve oni nám ukáží kam patříme.

Mc Merkurion

… ty máš teda dost … je vidět, že nic nevíš vo vyplácení důchodů, těch třicet let živili důchodce před sebou !!!