Rokio

Pokud se k vám někdo choval špatně a daná osoba se změní, jakmile se s ní už nevídáte, zlepší se váš pohled na něj?

příklad:

Když jsem byl na základní škole, tak mě šikanoval několik let jeden žák (vyšetřovala to dokonce i policie ČR) a po dokončení ZŠ jsem ho už neviděl.

Když jsem se o něm bavil o pár let později se svými kamarády, tak ho nepovažovali za zlého člověka, ale za celkem slušného člověka, který je jeno, trochu líný a měl problémy se studiem. Jinými slovy jeho charakter se zlepšil. Já jsem si tedy změnil svůj obrázek na něj.

Dále jsem se s ním setkal a působil vyrovnaným dojmem a měm dokonce i dobrou práci. Jeho jediný nedostatek bylo jenom nedodržování slibů, ale byl pohodový, slušný a dalo se s ním bavit o mnoha věcech a k tomu všemu dokázal i jiné povzbudit.

Myslíte si tedy, že když se k vám někdo v minulosti choval velmi špatně a dělal i velmi špatné věci, tak by se váš pohled na něj měl měnit podle jeho chování v průběhu celého života, nebo si ho nějak zaškatulkujete a budete se na něj dívat s despektem po celý život?

Odpovědi
ivzez

Nezmění.

Pokud se s někým nevídám (nestýkám), nic o něm nevím.
Na vyprávění jiných nedám, nemohu (a ani ty bys neměl) měnit
nebo si dokonce tvořit na někoho názor jen z vyprávění.

Drap

To je případ od případu jiné. Nelze to paušalizovat.

iceT

Děti bývají zlé, kruté a hloupé. Je možné, že dotyčný dokonce lituje svého chování, což by měl podpořit omluvou, sice pozdě, ale přece.
Nevím, jestli bych dala šanci člověku, který by mi takto ubližoval, někteří šikanovaní si totiž nesou toto trauma v sobě dlouhou dobu, a i když z nich mohou být sebevědomí lidé, tak takové setkání s tyranem by nemuselo dopadnout dopadnout dobře.

Jiří Bohumil

Vycházet ze zkušeností ze ZŚ je trochu pochybné. Člověk se většinou, v době dospívání, teprve „formuje“ a je ovlivněn svým okolím a prostředím.
Takže je možné, že z něj vyroste člověk lepší. Ovšem pak, už v dalším životě, předpoklady, že by se člověk podstatně změnil, už takové asi nejsou. Pokud se v někom zklameš, je nutno si už vždy dávat na jeho chování pozor. Slepá důvěra je vždy „ošidná“ a většinou se nevyplácí.