Rokio

Pokud se člověk už jako nezletilý dopustí smrtelného hříchu, jakou má cenu se pak chovat dobře, když skončí v pekle?

Když se někdo dopustí už v útlém věku smrtelného hříchu, tak po smrti skončí v pekle. Jaký má pak smysl chovat se správně a příkladně po zbytek života, když dotyčný už má navždy uzavřenou cestu do nebe?

V tomhle mi přijde křesťanství hrozně nespravedlivé. Takový budhismus mi přijde mnohem spravedlivější. Tam je peklo v podstatě očistec a je možnost se i po smrti napravit, zatímco křesťanství tohle nepřipouští.

Nejlepší odpověď
led

Ver a bude ti odpustené. Nádej zomiera posledná a pravdu sa dozvieš až prejdeš Nebeskou bránou.

Další odpovědi
Edison

Zletilost je právní pojem. Hřích nikoli. Nelze tedy tyto pojmy stavět do souvislostí.

EKSOT123

Máš vědomosti o křesťanství hodně, hodně pomotané – asi bys měl čerpat informace spíš u pramene než zde. Bylo odpuštěno lotrovi na kříži,… podle svědectví zpovědníků i některým válečným zločincům, atd. Ale máš pravdu, že víra v peklo patří mezi nejobtížněji stravitelné části bible. Ale pokud jde o víru v jednoho Boha a dále o navazující křesťanství, tedy víru jako celek, tak to podle mě nemá nejmenší konkurenci v žádné jiné víře, ani v té ateistické. Kdyby se ateista rozhodl vymyslet nějakou nejpravděpodobnější víru, nějaké vysvětlení existence a fungování světa, tak myslím, že podle logiky a srdce by musel vymyslet něco hodně blízkého křesťanství.

Roman71

Rokio, kde je v Bibli výslovně psáno, že všichni dobří lidé jdou do nebe a špatní do pekla? Kde se v Bibli píše o „očistci“? ..a že nemá smysl se snažit žít Bohulibým způsobem života, když člověk, ještě neznalý Božích zákonů, hřešil?
Říká ti něco odpuštění hříchů na základě Kristovy prolité krve?

Mimochodem, výrazy jako hádes a šeol, neznamenají nic jiného než hrob. Něco jiného je gehena (hebrejsky Ge-Hinom – údolí synů Hinoma kousek za Jeruzalémem), kde se spalovaly odpadky (pro udržování spalování se přidávala síra). Toto místo je v mnoha překladech Bible chybně přeloženo jako „peklo“. Ve skutečnosti je toto místo obrazně použito jako symbol pro „věčné zničení“.

Gus_Fring

Peklo neexistuje. A nebe je jen pohádka pro ty, co se bojí tmy.

Kelt

Peklo nebo jsou vymyšlené pojmy za prvé. A to, že se každý jako malý podělá, neznamená, že to má podělané na celý život.

Mc Merkurion

… buď v klidu, smrtelný hřích neexistuje, proto nejni ani peklo, ani nebe, to co vidíš, jsou oblaka … jestli s tím máš ale problém, tak konvertuj k budhismu …

Roman71

Rokio, mohu-li se zeptat, když dobří lidé mají jít do nebe a zlí do pekla, kdo bude žít na zemi? Jen zvířata? Odpovědi na tyto otázky můžeš najít například v 1.Mojžíšově 1:28 a Žalmu 37:9–11,22,29,34.

EKSOT123

Jenom úplně nerozumím Romanovi71, proč vysvětluje, že některé pojmy v bibli nemusí znamenat peklo. To je pravda, ale v novém zákoně se o pekle jednoznačně píše v Apokalypse. V evangeliích potom Ježíš o něm sám mluví a na několika jiných místech to z jeho řeči jednoznačně vyplývá. Také ve starém zákoně se tu a tam mluví o pekle myslím také jednoznačně. Tam ale můžeme spekulovat, zda šlo jen o přesvědčení proroků, nebo o pravé poznání. Zda se o očistci v bibli píše přesně nevím. Ale Ježíš říká např., že bude soud, že bude váženo každé lživé i plané slovo, že vše skryté bude odhaleno a přibližně ve smyslu, že každý dluh nebo třeba každé nactiutrhání bude nutno splatit, pokud si to už na zemi navzájem neodpustí. Víra v očistec ale vyplývá zejména z prosté představy, že se člověk po poznání každičkého detailu svého života (detailní analýza lásky v životě člověka v plném božím světle) bude moci spojit s Bohem. (to je otřepaná fráze, ale stačí představa jaký asi Bůh je, živá představa toho nejdokonalejšího a člověka jako nastávající vnitřní součásti.) Ovšem je možné i plné Boží odpuštění bez očistce, jak se to zřejmě stalo lotrovi na kříži. Ale bližší je představa, že to jsou spíš výjimky. Tolik k bibli a víře. Jiná věc je, že malé lidské srdce i rozum naráží při představě pekla na spoustu nejasností a je to obtížně přijatelné.

Roman71

Dobře, vysvětlím blíže..
Slovo gehena (hebrejsky Ge-Hinom) je v mnoha překladech Bible chybně přeloženo jako „peklo“. Není tedy překvapením, že se v pozdějších překladech Bible výraz „peklo“ vyskytuje, ale v dřívějších opisech byl použit bez překladu výraz „gehena“ nebo slovní spojení „ohnivá gehena“.
Ve skutečnosti tento výraz i slovní spojení Ježíš použil obrazně jako symbol pro „věčné zničení“, ze kterého neexistuje možnost vzkříšení. V tehdejší hebrejštině to byly velmi známé výrazy, takže se nad nimi nikdo nepozastavoval. Všichni v té době velmi dobře věděli, co znamenají.