Avatar uživatele
Rudík 12

Pokud najdu pětistovku, můžu si ji nechat?

A do jaké hodnoty si můžu nechat nalezené peníze? Ale snad nemusím vracet i desetikorunu.

Zajímavá 0 před 991 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
seraphico

Nesmíte. Jednalo by se o přestupek:

„Pokud takto nálezce neučiní a úmyslně neoprávněně užívá cizí majetek nebo si přisvojí cizí věc nálezem nebo jinak bez přivolení oprávněné osoby, dopustí se v případě, že hodnota věci je nižší než 10.000,– Kč, přestupku proti majetku (§ 8 odst. 1 písm. c) zák. č. 251/2016 Sb.).“

Nalezené peníze by se měly odevzdat na obecním úřadě v místě nálezu.

Zdroj: https://mp-olomouc.cz/pro-verejnost/nej­castejsi-dotazy/16534

Upravil/a: seraphico

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Schluker

Formalne vzato by mela byt odevzdana i pouha koruna. Spodni hranice neni stanovena.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Pokud nalezneš předmět nepatrné hodnoty nebo pomíjivého charakteru, tak si ho můžeš nechat.

Desetikorunu si můžeš určitě nechat. Jestliže ale nalezneš pět set korun práci, odevzdal bych ji vedoucímu. Za předpokladu, že pětistovku uvidíš na ulici, nechal bych si ji. Je velmi malá šance, že se to zjistí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JežíšKristus

Jasně že můžeš, komu bys to tak vracel, někde na úřadě si to nechají pro sebe.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Tak v tom případě jsem černá ovce. Našel jsem na ulici před domem 200 Kč, to bylo za světla a v noci jsem našel v kaluži 2000 Kč. Vysušil a koupil si boty. Co budu řešit – nikdo mne neviděl a je to několik let.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
hjghj hvjf

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Rudík 12

A to musím odevzdat i korunu? Pochybuju že kdybych si nechal korunu, že by to někdo řešil.

Avatar uživatele
Pepa25

Nedávno jsem to tu řešili: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakou-hodnotu-musi-mit-nalez-abych-ho-musel-odevzdat

Avatar uživatele
podger

Nenech se oklamat. Nechat si nesmíš nic. Vše musíš poslat mě

Nový příspěvek