Rudík 12

Jakou hodnotu musí mít nález, abych ho musel odevzdat?

Pokud někde najdu např. knihu za 50kč a bude čistá, můžu si ji nechat? A do jaké hodnoty si věc můžu nechat?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Pokud má nepatrnou hodnotu, pak platí § 1050 Občasnkého zákoníku:
„Byla-li movitá věc, která pro vlastníka měla zřejmě jen nepatrnou hodnotu, zanechána na místě přístupném veřejnosti, považuje se za opuštěnou bez dalšího.“
Opuštěná věc není ztracená, není ji nutné vracet a lze si ji legálně přisvojit (viz § 1045) – jde o výjimku z obecného pravidla, že „Má se za to, že si každý chce podržet své vlastnictví a že nalezená věc není opuštěná“ (§ 1051). Přesná hranice „nepatrné hodnoty“ podle mě neexistuje. Pouze nepřímo je vymezené, že při hodnotě nad 10 tis. Kč jde už o trestný čin zatajení věci. Mezi tím je prostro pro poctivé nálezce – samozřejmě právě s přihlédnutím k hodnotě nebo jedinečnosti věci.
Takže knihu v hodnotě 50 Kč, bez věnování nebo jiné identifikace majitele a u které není možné předpokládat její zvláštní hodnotu pro majitele je možné si ponechat.

Další odpovědi
Emefej

Každá nalezená věc se musí odevzdat.

Rokio

Nemusí se odevzdat předmět nepatrné hodnoty nebo pomíjivého charakteru (např. potravina).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

xiperio

Pro Emefej: Kam se to má odevzdat? A opravdu každá?

Pepa25

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#cast3-hlava2-dil3-oddil2-pododdil1