tadeas.klime

Je-li většina ve státě v dlouhodobém ohrožení, má pak jedinec morální povinnost za ni bojovat, i kdyby riskoval vězení?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Jiné

Pravidla určuje menšina. Ta se čerta stará o většinu ( která třeba trpí, nemá zastání, zhoršuje se její život).

Další odpovědi
Pepa25

To je zase nějaká bl.... hloupost

Většina těžko může být v dlouhodobém ohrožení, spíš menšina. A o morální povinnosti se nedá mluvit obecně, ale jedině konkrétně ve vztahu k něčemu („morální povinností bojovat“ se ohání každý terorista …)

Filip84

To je zase nějaká bl.... hloupost

Morální povinnost je forma manipulace, vytvořená propagandou, například nacionalistickou – jak už pregnantně poznamenal Pepa.

Je rozdíl mezi tím, je-li jedinec (protože společnost se skládá z jedinců) reálně, objektivně, ohrožen, mezi tím, cítí-li se jedinec subjektivně ohrožen, a jestliže i je jednotlivec reálně, objektivně, ohrožen, jak reálná a závažná je hrozba toho ohrožení.

Ty se, vůbec, velmi rád pohybuješ v domněnkách, pocitech, dojmech – dokážeš, vůbec, odlišit realitu od fikce, skutečnost od domněnky, fakta od subjektivních názorů?

Ono mi to, trochu, připomíná ten vtip, jak se baví, po válce, českej partisan, srbocharvátský partisan a francouzský partisan. Tak ten francouzský partisan říká, že u nich ty nacisty mordovali tak, že ženský, jak obdělávaly pole role, tak jak pochodoval Wehrmacht, nebo Waffen-SS, nebo tak něco, tak na ně pokukovaly a lákaly je na výstav druhotných pohlavních znaků, no a když se „chytili“, tak jak byli „v tom“, tak vyskočili z křoviny chlapi a ty nacisty zmordovali. Jugoslávskej partisan říká, že u nich, jak chodily ženské a děti do lesa na hřiby a ovoce, no tak jak měli ty košíky, a v těch košících měli schovány kudly a pistole, no a když potkali ty Němce, tak – jasný. Českej partisan přemýšlí, mele na prstech, uznale pokyvuje a říká: No, my jsme to chtěli dělat taky tak nějak, ale – víte – u nás to bylo zakázáno! 🤷‍♀️

No, tak vezmi Protektorát: byla většina objektivně ohrožena? No, ano, byla: byla válka. Tak válka je vůbec nebezpečný a chaotický podnik. A jak bys chtěl, prosím pěkně, proti této situaci, jako jednotlivec, bojovat? Ovšem byl bys povinen, podle Tvý thesis. Tak jak? Jak chceš, jako obyvatel a občan Protektorátu, bojovat proti skutečnosti, že je válka?

Pojďme dál: byla tu okupace? To je sporné: my Češi, přeci, neválčíme! 😅 Přeci, státní president doktor Emil Dominik Josef Hácha podepsal v Berlině „pozvánku“, aby k nám přišel Wehrmacht osvobodit všecky Němce od Chebu až do Karpat. Že byl na něj konán nátlak? Ano, byl – ne větší, ne menší, než je v diplomacii obvyklé (v tak vypjaté situaci, že?). Nebo oni ho přivezli do Protektorátu na fialovo-modro a bez zubů? 🤷‍♀️ Ano, jeblo ho. Ano, ale jeblo ho, protože byl starý, a na svou funkci poněkud nevhodný (což nemá být kritika, Hácha byl jedním z nejlepších presidentů, s ohledem na možnosti doby!).

Tak: byli jsme okupováni, nebo nebyli? No, v té době nebyli, státní president doktor Emil Dominik Josef Hácha svěřil Čechy a Moravu pod ochranu Německé říše a Vůdce a kancléře pana Adolfa Hitlera (slovy diplomatickýho protokolu 😅), Vůdce a říšský kancléř Adolf Hitler pak zajistil ochranu Protektorátu Wehrmachtem, abychom měli klid na práci a mohli tak přispět ke konečnému vítězství, a tak se jednou měli všichni konečně už dobře! 😅

Zní to bisarně? No, není: tak to opravdu, v tom roce 1939, bylo. Jasně, proti byli komunisté – konec konců, pro zvolení Háchy presidentem tzv. druhé republiky nehlasovali. Proti byli republikáni, demokraté, lidé navázaní na tzv. první republiku. Část byla proti, ale držela hubu. Část se zapojila do vnitřního odboje, část utekla – do UK, do SSSR, no a potom – to víme. A až časem se delegitimisovalo podstoupení Sudet Říši, vznik tzv. druhé republiky, a tedy i Protektorátu, a tedy i svěření se pod ochranu Říše, no a tedy i přítomnost říšské branné moci a říšských orgánů na území Protektorátu.

No dobře, tak máme z osvobození okupaci. Prosím, vítr se změnil, máme okupaci. Fajn. Ohrožovala ta okupace, jako taková, většinu populace? Stěží. Ohrožovala židy ve smyslu Zákona o říšském občanství, a na to navazujících protektorátních předpisů. Ohrožovala komunisty, socialisty, pacifisty, jehovisty, etc., etc., etc. Ale to nebyla většina populace!

Většinu populace ohrožovaly, s největší pravděpodobností, plány, jak by s Protektorátem Říše naložila po konečném vítězství na všech frontách. Jo, jenže dodnes nevíme, jak by Říše naložila s Protektorátem po konečném vítězství na všech frontách! Takže, toto ohrožení bylo – v daném místě a daném čase – toliko illusorní.

Tak: a jak konkrétní to ohrožení musí být?

A takto bychom mohli pokračovat do nekonečna – stvořil jsi, akorát, kardinální krávovinu. 😅