CTTON

Pokud je internet decenralizovaný, co je myšleno tímto návrhem?

https://www.lu­pa.cz/clanky/osn-itu-chce-pry-ziskat-mezinarodni-kontrolu-nad-internetem/

Pokud je internet decenralizovaný , co je myšleno tímto návrhem?

Nejlepší odpověď
da ny

Bez prostředníka a bez omezování, kontroly.
Tak hledat asi umíte ;)
„Obecně značí decentralizace přenesení či delegování určitých funkcí nebo pravomocí na jiný subjekt. Velmi dobrým příkladem decentralizace je internet. Je to systém, který nemá žádného majitele, je vytvářen v podstatě společně. A právě v tom spočívá decentralizace v informačních technologiích.“

Zdroj: https://it-slovnik.cz/po­jem/decentrali­zace/?utm_sou­rce=cp&utm_me­dium=link&utm_cam­paign=cp
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/de­centralizace-decentralisace

Další odpovědi
Dochy

Jak „řídit“ internet? Jedna z možností je obsadit DNS. Jakmile povolíš překlady jen určitých adres a určitých domén, mají ti ostatní sice stále nějaký prostor pro život (ono se dá jet i bez DNS nebo s alternativním DNS, ale bolí to). Pak začít ovládat důležité uzly. Sice internet je propojen dost chaoticky a většinu spojů lze navázat několika různými cestami, ale vysokokapacitních spojů je pro každou oblast jen pár a pokud by je někdo obsadil, může začít filtrovat (viz třeba Čína). Internet jako takový je decentralizovaný, ale je na něm několik služeb, které mají konkrétního správce, který může být ovládán. Třeba právě DNS je hierarchický systém a někdo spravuje ten vrchol (top level US domény: .com, .edu, .mil, .org, … kde .com je používán celosvětově pro komerční a nesprávně i jiné aktivity, mají konkrétního správce, .cz má také svého správce) – kdo bude mít pod palcem tyto služby bude mít významný vliv na to co na internetu bude a co ne. V současnosti je „síťová neutralita“ chráněná nějakými mezinárodními dohodami, které víceméně specifikují, že doménu může získat kdokoli kdo o ni požádá a zaplatí ceníkový poplatek (omezení tam jsou, ale minimální: obvykle „kdo dřív přijde“, jméno nesmí odporovat zákonu, a nějaká (nepříliš silná) ochrana existujících značek před doménovými spekulanty)

a protože někomu připadala standardní pravidla nevyhovující máme tady i alternativní DNS systém. Ovšem pokud by někdo „ovládl“ internet, mohl by ten alternativní DNS postavit mimo zákon a na ovládaných uzlech jej blokovat…

Pak třeba vyhledávání: google má tak silnou pozici, že pokud by někdo ovládl google, také by získal značný vliv. V současnosti by (alespoň pro naši oblast) měla být pravidla googlu poměrně neutrální – výsledky jsou podle všeho upraveny „jen“ s ohledem na zisk googlu (platící zákazník má ve vyhledávání přednost)

a tak dále…

CTTON

Jasně, to sem si take myslel ale jak tedy osn chtěla řidit internet?

Emefej

OSN nic řídit nechtěla. Byl to návrh Ruska a Číny.

CTTON

Viz. Odkaz