zjentek

Pokud je člověk v nepřetržitém stresu, produkuje nepřetržitě endorfin?

„Endorfin bývá také nazýván jako hormon štěstí, protože se uvolňuje do mozku a způsobuje dobrou náladu, pocity štěstí, tlumí bolest, ovlivňuje výdej některých hormonů, vyplavuje se při stresu a svalové zátěži (při porodu, sportování, sexu).“>> https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Endorfin

Podle všeho produkujeme endorfin po celou dobu stresu. Co myslíte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
dust8

Možná, že i produkuje, ale myslím, že to produkuje ostatní anti-hormony, které to částečně vyrušují? Snad dodá odpověď někdo znalý! ;)

Další odpovědi
jirka F

Ne,doslova endorfin je hormon štěstí který potřebuje vyprovokovat třeba sportem nebo v nejhorším případě pomůžou nějaké prášky ale to by musel mít já nevím deprese a sebevražedné myšlenky a ty mluvíš o stresu nepřetržitém to může vést k depresím a pocitům méněcennosti je to koloběh.Nevím jak bych to blíže vysvětlil

JÁ NEJSEM PSYCHOLOG ZJENTEKU.To je jen můj laický názor.

Rokio

To je hloupost na druhou. Endorfin produkuješ při sportu a při něčem, co tě hodně baví.

Nepřetržitý stres je cestou k pomalé demenci.

jsemjá

Ne, neprodukuje.

mosoj

Bez komentáře. Pleteš si endorfiny s adrenalinem!

Herjulfson

To sice asi ano, ale stres je zátěžová situace pro organizmus. Ve stresu zaplaví tělo hormony a jen jedním z nich je endorfin. Ve stresu nefunguje a nemůže fungovat jako hormon štěstí, ale spíše asi jako tlumič bolesti a kdo ví čeho všeho. V souvislosti s evolucí vše funguje podvědomě a není možné, aby byl člověk ve stresu „vysmátý“. Například pokud je někým napaden apod. To je prostě jen obranná reakce, která se podvědomě spustí znovu a znovu a je úplně jedno jaké se vyplaví hormony, protože v rámci evoluce jde ve své podstatě jen o přežití.

aliendrone

To si nemyslím. Nic nefunguje nepřetržitě a pokud jsi v nepřetržitém stresu, tak se:

  1. zhroutíš
  2. si zvykneš

Určitě to druhé znáš, to co bylo napoprvé „big zážitek“ časem zevšední – normálka. Takže pokud nebudeš systematicky zvyšovat míru stresu/zátěže (což nakonec povede ke zhroucení – každý má své hranice „co všechno ustojí“, někdo níže, jiný výše, ale MÁ je), tak si zvykneš a produkce hormonů se stabilizuje na normálních hodnotách. Můj názor. ;) :D :D

zjentek

@mosoj: Nic si nepletu. Pokládám otázku a dokládám odkazem na Wikipedii. To znamená, že nejsem chytřejší než wiki. Sleduji odpovědi, skládám si střípky. Zatím je mezi názorem Wikipedie a zdejšími odpověďmi zřejmý rozpor, tak uvidíme, snad někdo ví a objasní. Nebo taky ne. Od toho už weby a jejich kvality jsou.

zjentek

Rokio, ty myslíš sex? Hodně baví… no, jsou činnosti, které mě někdy baví víc, nemysli.

Prý se uvolňuje i při porodu. Což může být taky reakce na stres. Ale nevím, rád si nechám poradit.

Rokio

zjentek: Nemyslel jsem sex. Teď, když svůj příspěvek čtu, tak moje odpověď opravdu tak vyznívá. Máš dobrý postřeh. Myslel jsem například sledování akčního filmu, hraní střílečky, zumbu… prostě cokoliv, co tě baví a vzbuzuje v tobě kladné napětí a vzrušení.

zjentek

ok, jirko F.