kavi.savio

Pokud by Rusko zaútočilo na členskou zemi NATO šlo by automaticky NATO do války?

Doslechl jsem se totiž, že prý v té smlouvě to je napsané nějak šalamounsky – něco ve stylu, že ostatní státy NATO pouze zváží vojenskou podporu napadené země, ale prý tam žádná garance toho, že danou zemi nakonec „neobětují“ (jako Československo v roce 1938) ve skutečnosti není.

Nejlepší odpověď
marci1

Ne, není to dle článku 5 smlouvy NATO, tak jednoduché. Píše se v něm:
„Článek 5
Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude útok proti všem, a proto odsouhlasily, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu, uznané článkem 51 Charty Spojených národů, smluvní straně nebo strany takto napadeným tím, že související podnik s takovou akcí, jako bude považován za nutnou, včetně použití ozbrojených sil, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti. Každý takový útok a opatření učiněná v důsledku všech oznámení Rady bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti.“
https://www.na­to.int/cps/en/na­tohq/official_tex­ts_17120.htm?se­lectedLocale=cs

Další odpovědi
Filip84

Já opravdu nechápu, kde na ty illuse chodíte.

Samozřejmě, že nešlo! Co to je za nápad!?

Přece smyslem NATO není, proboha, společná obrana. Je to cesta, jak vypadat silnější, zároveň zajistit neobranyschopnost většiny členských států tím, že se jejich armády okleští na „nezbytné“ minimum, protože – přeci – máme allianci, tak na co držet „velkou“ armádu, a – to hlavně – utratit a proprat více peněz za zbrojení.

Stačí si dokumenty NATO pročíst: aby NATO šlo do války, tak s tím musí souhlasit všichni členové. Nikdy s tím nebudou souhlasit všichni členové, prostě, proč jich je tam, asi, tolik?

paul1

Nějako jsem nenašel něco, co by pomoc krajin NATO při napadnutí jednoho člena¨
z pomoci vylučovalo. O nějakém hlasování nikde žádná řeč. Možná nehledám dobře. Tak nevím, kde je pes zakopaný. Ještě přidám slova generálporučíka Macka:
„Největší silou NATO je jeho mohutný odstrašující vojenský potenciál. Právě ten brání už více jako 70 let vzniku velkého konfliktu“.
To je vidět i při současné situaci na Ukrajině.
Ještě jsem našel toto:

Zdroj: https://g.cz/jeden-za-vsechny-vsichni-za-jednoho-podle-clanku-5-nato-slavi-70-narozeniny/#:~:tex­t=P%C5%99esn%C4%9B%20p%­C5%99ed%2070%20le­ty%20podepsali%20v%20a­merick%C3%A9m%20W­ashingtonu,byl%20prv­n%C4%9B%20vyu%C5%BE­it%2C%20se%20doz­v%C3%ADte%20v%20n%C­3%A1sleduj%C3%AD­c%C3%ADm%20%C4%8Dl%­C3%A1nku.

hapiky

Šťourejte se v tom, jak chcete.
Jeden za všechny, všichni za jednoho.
https://g.cz/jeden-za-vsechny-vsichni-za-jednoho-podle-clanku-5-nato-slavi-70-narozeniny/

Kdyby Rusko napadlo nějaký stát, který je členem NATO, vyřešilo problémy dva. Takže i Ukrajinu.

Filip84

paul1: Není jakkoli relevantní, co píší nějací novináři. Stejně tak jsem nikde nenapsal nic o žádném „hlasování“. Když už by bylo hlasování, tak samozřejmě tajné, podle článku III. úřednické víry: „konat v tajnosti je demokratičtější!“, to je asi jasné.

Podstatné je přečíst si přímo tu smlouvu, a pak znát a rozumět materii pojmů a mezinárodnímu prá­vu.

Co kdo říká je zcela irrelevantní, protože říká se ledasco, někdy se říká i pravda, spíše část pravdy, ale nikdy se neříká čistá a úplná pravda a nic než pravda. Nikdy! Armáda neříká pravdu nikdy, ostatní státní instituce jenom tehdy, když je to pro ně výhodné, a to jenom v tom rozsahu, který se jim jeví jako nezbytně nutný.