annas

Podle klasika dlouhé rozmýšlení příležitost zabíjí. Myslíte, že to platí i pro nejstarší a nejkratší odpovědí Ano/Ne?

V tajence křížovky z 9. 6. 2018 v příloze Víkend MF Dnes jsou slova “Dlouhé rozmýšlení příležitost zabíjí”. která napsal římský dramatik Publilius Syrus.

Druhý citát „Nejkratší odpovědi Ano a Ne vyžadují nejdelšího rozmýšlení“. Jde o výrok slavného Pythagora
Zdroj: https://citaty­.net/citaty/18010-pythagoras-nejkratsi-odpovedi-ano-a-ne-vyzaduji-nejdelsiho-ro/

Co když

  1. někoho potom napadne, co měl říct předtím? Ano/ Ne, Ne/Ano?
  2. si někdo místo lhůty na rozmyšlenou vezme peníze a místo Ne odpoví Ano?
  3. někdo vícekrát měří, než řeže a příležitost mu uteče a další čekání jsou dlouhá?

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/adres%C3%A1%C­5%99-d%C5%99evo-ano-ne-p%C5%99%C3%ADle%C5%BE­itost-973992/

Nejlepší odpověď
Kepler

Po příliš dlouhém přemýšlení jsem se opravdu často dostal ke špatnému rozhodnutí a příležitost byla fuč. Když je rozhodování složité a nemůžu se rozhodnout, používám metodu admirála Nelsona: na papíře si vytvořím dva sloupce s argumenty pro ANO a NE. Rozhodnu se podle toho, kterých argumentů najdu víc. I když se nakonec stejně rozhodnu blbě, aspoň mám čisté svědomí, protože jsem se rozhodl systematicky a vědecky:-))
Nakonec jsem zjistil, že nejlepší je rozhodnout se rychle a instinktivně. Ale se mnou je potíž, často své instinkty neposlouchám…

Další odpovědi
Drap

Souhlasím s klasikem. Myslím však že na odpovědích toto neplatí. Zde se odpovědi Ano/Ne, použvají většinou jen pro otázky bez jakékoli hlubší kvality, často i smyslu a významu, který by pro tazatele mohly mít.
V běžném rozhodování musím souhlasit i s druhým citátem. Takové odpovědi bývají jasné, jednoznačné bez případného"ale" možná a podobně,
1, I toto se dost často strává, bohužel platí vždy ta první odpověď, a pokud nebyla řádně promyšlena, může způsobovat i problémy.
2. V tomto případě se zpravidla jedná o pouhý kalkul.
3. Toto přesně sedí na první citát. To je právě to co zabíjí.