Nassin

Podle čeho poznají astronauté světové strany ve vesmíru?

Podle čeho astronauté ve vesmíru poznají světové strany?

Nejlepší odpověď
Emefej

Světové strany ve vesmíru nemají smysl. Pokud vím, tak se nauti orientují podle polohy Slunce.

Další odpovědi
Justin1

Na oběžné dráze kolem Země by ještě světové strany mohly dávat smysl. V Mezinárodní kosmické stanici možná mají nějakou obrazovku, která jim ukáže na mapě světa, kudy stanice letí a jaký je azimut směru letu.

annas

V odkazech najdete podrobné vysvětlení.

https://futuris­m.com/how-do-we-define-north-south-east-and-west-in-space
"Jak definujeme sever, jih, východ a západ ve vesmíru?

Existuje ve vesmíru sever, jih, východ a západ?
Ne.
Ve skutečnosti, vzhledem ke konkrétní historické posloupnosti událostí, kterými jsme magnetismu porozuměli, je zeměpisný severní pól Země ve skutečnosti jejím jižním magnetickým pólem – ačkoli mapy to obvykle jako takové neukazují.

Vesmírní cestující budou v této sluneční soustavě obecně používat buď zemské souřadnice (kde je sever, jih, východ a západ a vzhledem k pólům Země), nebo sluneční souřadnice (v takovém případě jsou relativní ke slunečním)."

„Ve vesmíru není žádné nahoru ani dolů, ani nic. Vesmír nemůžete převrátit vzhůru nohama, protože vesmír není správnou stranou, prostě je.“

https://www.qu­ora.com/Is-there-a-north-south-east-and-west-in-space-How-would-one-know-what-direction-they-were-going-In-addition-is-there-such-thing-as-upside-down-or-right-side-up-in-space-Could-the-Milky-Way-be-turned-upside-down-and-still-function-as-it-does

Dochy

Proč by měli znát „světové“ strany, když se nenacházejí na „světě“ ? Jinak myslím že většinou dokážou i ty světové strany trefit krátkým pohledem na Zemi. Sice jsou myslím dost nízko na to, aby viděli Zemi jako glóbus, ale určitě vědí kterým směrem se vůči Zemi pohybují a pohyb myslím v pohodě vidí

Arne1

Gyroskopický kompas. Celkem jednoduchá věcička, jednoduchou verzi mají i některé mobilní telefony.

zjentek

Kompas nenosím a třeba cestou z hospody se řídím podle hvězd. Tak astronauté by třeba také mohli, řídit se podle hvězd. Chtělo by ale hodně dobré, neřku- li VYJÍMEČNÉ znalosti hvězd, bo kdyby zalítli trochu dále od rodný planety, museli by tu mapu hvězd mít takříkajíc v hlavě. (;