Avatar uživatele
Registrovaný

Podání vysvětlení podle § 158 odst. 6 trestního řádu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak probíhá podání vysvětlení. Předmětem podání vysvětlení je: dožádání jiného útvaru Policie ČR : užívání osobního motorového vozidla. Jedná se o návštěvu územního Brno, oddělení kriminality.
V dopise je dále řeč o podání vysvětlení § 158 odst. 5 trestního řádu.
Chtěl bych se zeptat jak toto vysvětlení probíhá. Mám čekat nějaký detektor lži, sejmutí otisků prstů nebo jiných Policejních praktik ? ..
Mockrát děkuji za zodpovězení mého dotazu.
Čím dřív odpověď bude, tím líp, protože se mám dostavit za 2 dny.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

§ 158 odst. 6 trestního řádu,§ 158 odst. 5 trestního řádu.
(5) O obsahu vysvětlení, která nemají povahu neodkladného nebo neopakovatelného úkonu, se sepíše úřední záznam. Úřední záznam slouží státnímu zástupci a obviněnému ke zvážení návrhu, aby osoba, která takové vysvětlení podala, byla vyslechnuta jako svědek, a soudu k úvaze, zda takový důkaz provede. Nestanoví-li tento zákon jinak, úřední záznam nelze v řízení před soudem použít jako důkaz. Je-li ten, kdo podal vysvětlení, později vyslýchán jako svědek nebo jako obviněný, nemůže mu být záznam přečten, nebo jinak konstatován jeho obsah.
(6) Policejní orgán je oprávněn vyzvat osobu, aby se dostavila k podání vysvětlení ve stanovené době na určené místo; v řízení o zvlášť závažném trestném činu je osoba povinna výzvě vyhovět ihned. Jestliže se osoba, která byla řádně vyzvána k podání vysvětlení, bez dostatečné omluvy nedostaví, může být předvedena. Na to a na jiné následky nedostavení (§ 66) musí být taková osoba upozorněna.

Zdroj: http://zakony-online.cz/?s16&q 16=158


Avatar uživatele
Zlatý

Manžela před časem také zvali z podobného důvodu na policii.
Šlo o to, že jezdil s modrou fabií a tankoval na benzince, kde se pár minut po něm vyskytl nějaký padouch taky s modrou fabií...
Snímali mu i otisky prstů, ale nakonec jim došlo, že se spletli (stačilo kouknout na spz). Jinak se prý 3x podrobně vyptávali, co tam a proč dělal. Tankoval, světe div se!
Jinak jdete-li podat svědectví, máte nárok i na tzv.svědečné. To je ale pokud nejste podezřelý, samozřejmě.


Avatar uživatele
Bronzový

Je to klasický výslech. Přijdete, předložíte občanku, policista vám řekne o jakou věc jde. Vy se k tomu vyjádříte, pak vám bude policista klást doplňující otázky a to vše se zapíše, vytiskne a vy to podepíšete.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2824
Zlatý ivzez 1627
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 748
Zlatý led 716
Zlatý Kepler 613
Zlatý JájsemRaibek 553
Zlatý marci1 541
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 518

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.