Dury

Podání vysvětlení podle § 158 odst. 6 trestního řádu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak probíhá podání vysvětlení. Předmětem podání vysvětlení je: dožádání jiného útvaru Policie ČR : užívání osobního motorového vozidla. Jedná se o návštěvu územního Brno, oddělení kriminality.
V dopise je dále řeč o podání vysvětlení § 158 odst. 5 trestního řádu.
Chtěl bych se zeptat jak toto vysvětlení probíhá. Mám čekat nějaký detektor lži, sejmutí otisků prstů nebo jiných Policejních praktik ? ..
Mockrát děkuji za zodpovězení mého dotazu.
Čím dřív odpověď bude, tím líp, protože se mám dostavit za 2 dny.

Odpovědi
dědapetr

§ 158 odst. 6 trestního řádu,§ 158 odst. 5 trestního řádu.
(5) O obsahu vysvětlení, která nemají povahu neodkladného nebo neopakovatelného úkonu, se sepíše úřední záznam. Úřední záznam slouží státnímu zástupci a obviněnému ke zvážení návrhu, aby osoba, která takové vysvětlení podala, byla vyslechnuta jako svědek, a soudu k úvaze, zda takový důkaz provede. Nestanoví-li tento zákon jinak, úřední záznam nelze v řízení před soudem použít jako důkaz. Je-li ten, kdo podal vysvětlení, později vyslýchán jako svědek nebo jako obviněný, nemůže mu být záznam přečten, nebo jinak konstatován jeho obsah.
(6) Policejní orgán je oprávněn vyzvat osobu, aby se dostavila k podání vysvětlení ve stanovené době na určené místo; v řízení o zvlášť závažném trestném činu je osoba povinna výzvě vyhovět ihned. Jestliže se osoba, která byla řádně vyzvána k podání vysvětlení, bez dostatečné omluvy nedostaví, může být předvedena. Na to a na jiné následky nedostavení (§ 66) musí být taková osoba upozorněna.

Zdroj: http://zakony-online.cz/?s16&q16­=158

Deli

Manžela před časem také zvali z podobného důvodu na policii.
Šlo o to, že jezdil s modrou fabií a tankoval na benzince, kde se pár minut po něm vyskytl nějaký padouch taky s modrou fabií…
Snímali mu i otisky prstů, ale nakonec jim došlo, že se spletli (stačilo kouknout na spz). Jinak se prý 3× podrobně vyptávali, co tam a proč dělal. Tankoval, světe div se!
Jinak jdete-li podat svědectví, máte nárok i na tzv.svědečné. To je ale pokud nejste podezřelý, samozřejmě.

atriplex

Je to klasický výslech. Přijdete, předložíte občanku, policista vám řekne o jakou věc jde. Vy se k tomu vyjádříte, pak vám bude policista klást doplňující otázky a to vše se zapíše, vytiskne a vy to podepíšete.