Brouk82

Neváte, jak probíhá podání vysvětlení podle § 158 odst. 6 TŘ? Musím, nebo nemusím vypovídat atd.?

Podání vysvětlení podle § 158 odst. 6 trestního řadu

Podání vysvětlení podle § 158 odst. 6 trestního řádu Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak probíhá podání vysvětlení. Předmětem podání vysvětlení je: NP Podání alkoholu nezletilému : . V dopise je dále řeč o podání vysvětlení § 158 odst. 5 trestního řádu. Chtěl bych se zeptat jak toto vysvětlení probíhá. Mám čekat nějaký detektor lži, sejmutí otisků prstů nebo jiných Policejních praktik ? Nebo k dané věci nemusím vypovídat – zda si tím uškodím nebo naopak ? Co mě čeká ? .. Mockrát děkuji za zodpovězení mého dotazu. Čím dřív odpověď bude, tím líp, protože se mám dostavit za 2 dny.

Odpovědi
JájsemRaibek

Podání vysvětlení je vlastně výslech.
Příklad:
Přijdeš jako osoba podávající vysvětlení, jsi poučen, vypovídat nemusíš jen pokud bys ublížil sobě nebo příbuznému.
Proč jste podal alkohol nezletilému?
Protože vypadal jako dospělý.
To jste si neověřil?
Ne, neověřil.
V tuto chvíli má policejní orgán dostatek důkazů a zahajuje trestní stíhání, v tuto chvíli ti sdělí obvinění.
No a pak záleží na dalších okolnostech, na státním zástupci atd., zda podá či nepodá žalobu k soudu, popř.zda věc nepředá k přestupkové komisi.
Co se týče detektoru lži, otiskům a dalšímu, nesmíš se tolik dívat na detektivky.

Edison

Podání vysvětlení není výslech. Několik otázek a odpovědí, zaprotokolování. Odmítnout výpověď lze v případě, že byste svou výpovědí mohl uškodit sobě, nebo osobě sobě blízské. Před čímkoli musíte být poučen o právech a povinnostech.

orestez

Vše co řeknete policii, i třeba slovo ne, nebo dobrý den, bude svědectvím a důkazy proti vám u soudu. Jak chcete. Buď budete vypovídat až u soudu, nebo k podání vysvětlení řekněte, že v inkrimovanou dobu, když byla u pultu nezletilá osoba, naproti zvolal otec: vem mi ještě cigarety! Netušil jste, že se jedná o cizí nezávislou osobu. Vaše pozornost tím byla narušena.

Tím vám nepomáhám. Neprodávejte holkám rum. Vyřvávání ožralých děcek není příjemné. Ať si pijou doma.

Vojťák

Dovolím si vám poradit: ROZHODNĚ nevypovídat, a až vám položí otázku,tak odpovíte: ,,Odmítám výpovídat na základě §12 odstavec 3",tím Váše vysvětlování jest ukončeno. Policista toto uvede do záznamu, jdete domů. Konec.

To, že Vám radím neznamená, že Vaše jednání schvaluji.

Zdroj: http://zakony-online.cz/?s32&q32­=all , http://temneu­zemi.webzdarma­.cz/Vysetrova­ni/Vysetrovani­.htm