Avatar uživatele
Mahoney

Může sloužit záznam jako důkaz?

Co kdyby nastala situace, že bych se kamarádovi přiznal k vraždě. On by mě ale přitom tajně nahrával na diktafon nebo záznamník a později to chtěl předložit policii jako důkaz. Jde to? A jak policie zjistí zda nahrávka nebyla zfalšovaná nebo upravovaná, nebo jak si mohou být jistí že je to můj hlas?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? ministri, radce před 4101 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ministri

Ano, jako důkaz to slouží. Nahrávka jde samozřejmě na expertízu.
Doplňuji:
Za důkaz mohou v řízení sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci. Otázkou je porušení práv obviněného. V takové situaci by se měla posoudit otázka chráněných zájmů. Je pravda, že většinou soud samotnou nahrávku nepřipustí(poměrně jednotná judikatura), ale může podpořit svědeckou výpověď. V přestupkovém řízení jsou obrazové a podobné záznamy běžným důkazem.

Upravil/a: ministri

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
radce

Amatérské zvukové nahrávky nikdy nebyly použitelné jako důkazní materiál u soudu, pouze jako „pomůcka“ k dalšímu vyšetřování. Ale možná se něco změnilo?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
sio

Tak zhruba před deseti lety jsem se na totéž ptala právníka, a ten mi sdělil, že v žádném případě nelze nikoho nahrávat bez jeho vědomí a pak to použít u soudu. Ale to se změnilo,současnou odpověď možná najdete v komentářích různých odposlechů politiků, které se teď řeší.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek