Lounicka23

Jak je to s výslechem podezřelého?

TŘ -§ 76 (3): Policejní orgán, který provedl zadržení, zadrženou osobu vyslechne a o výslechu sepíše protokol… [Při jejím výslechu se přiměřeně užije ustanovení upravujících práva obviněného a jeho výslech]

ale
Osoba podezřelá ze spáchání trestného činu (podezřelý) se stane obviněným v okamžiku, kdy fakticky obdrží usnesení o zahájení trestního stíhání, což se musí stát nejpozději na začátku prvního výslechu

Má otázka tedy zní: Jaktože se § 76 zminuje o vyslechu podezřelého, když na začátku takového výslechu už má být osobou obviněnou?

Nejlepší odpověď
klumprt

Je to trochu jinak. Jedná se o dvě situace, ve kterých člověk musí dostat možnost se k věci vyjádřit. Jednak, když je zadržen a jednak, když je obviněn. Přitom může se stát, že bude ze zadržení propuštěn aniž by došlo k obvinění. Ale i v rámci toho zadržení musí být vyslechnut. Čili není pravdivý předpoklad, že na začátku výslechu zadrženého podezřelého (§ 76/3) musí být osobou obviněnou.
Věta z § 160/2 tr. ř. „Opis usnesení o zahájení trestního stíhání je třeba doručit obviněnému nejpozději na počátku prvního výslechu“ znamená, že obviněný vyslýchaný v procesním postavení obviněného (kdy má trochu jiná práva než předtím) musí už mít opis usnesení. To znamená, že musí vědět, co je mu kladeno za vinu a musí dostat možnost se k tomu vyjádřit. Jde o první výslech v postavení obviněného ne o první výslech vůbec.

Doufám, že to trochu pomohlo, mám pocit, že se někde učíte trestní právo a trochu v tom plavete. Takhle písemně se to ale těžko vysvětluje.