Asker99

Kdy lze osobu označit za podezřelou?

TŘ § 76 odst. 2): Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu…

Podezřelým se tedy zadržená osoba stává při převzetí policejním orgánem nebo až na začátku prvního výslechu (přestože v TŘ toto pravidlo výslovně platí pouze u zkráceného přípravného řízení)?

Odpovědi
ivzez

Podle mne je to naopak:
Zadržet lze osobu podezřelou z nějakého činu.
(Napřed podezření, potom zadržení.)

Vycházím z logiky věci → není přece možné kdykoliv
kohokoliv zadržet bez podezření, že se něčeho dopustil.

Ale v trestním právu se moc neorientuji, mohu se mýlit.

Cheza

Při podezření… jak jinak? To je prevence, ne obvinění.