Adušaa

Kamarádka mně psala, že spolykala 16 tabletek paralenu. Může se jí něco stát?

Ahoj…, kamarádka mě psala že spolykala 16 tabletek paralenu, může se jí něco stát?

Položte novou otázku *
Předávkování paralenu?

Upozornění

Voláním o pomoc nebo prosbou o radu lepší odpovědi nezískáte. Zkuste to jinak a položte otázku obsahující konkrétní informace.

Nejlepší odpověď
Kepler

Raibek jistě čerpal z odborného zdroje, i když jej neuvedl. Jen se mi nezdá to tlumení zvracení, naopak je žádoucí všechno a co nejrychleji vyzvracet. Po 16 tabletách by to mělo přijít automaticky, ale jinak se vyplachuje žaludek. Ale stalo se, co se stalo. Kamarádka může počítat s poškozením jater a ledvin, ale to taky může být bez následků.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Paracetamol je jedno z nejrozšířenějších analgetik − antipyretik (Paralen®).

Acetanilidový derivát obsažený v paracetamolu se biotransformuje v játrech cytochromem P450 na vysoce hepatotoxický N-acetyl-p-benzochinonimin, který je v terapeutických dávkách ihned inaktivován glutathionem. Když se glutathion vyčerpá, hepatocyty jsou poškozovány a vznikají centrizonální nekrózy. Podobná biotransformace probíhá v ledvinách → také nekrózy a poškození ledvin.

Toxicita

Již dávka vyšší než 140 mg/kg (70 kg člověk − 20 tablet Paralenu 500® = hepatotoxická dávka),
méně citlivé jsou děti (nemají tak funkční cytochrom P450),
více citliví jsou alkoholici, pacienti na antiepilepticích.

Klinický obraz

Časné příznaky − nauzea, zvracení,
typická je latence od požití (2−3 dny),
hepatorenální stádium – příznaky selhání jater a ledvin, encefalopatie, vzestup protrombinového času, metabolická acidóza, smrt.

Léčba

Podáme aktivní uhlí, tlumíme zvracení (metoclopramid),
antidotum − N-acetylcystein (1300 mg/kg po dobu 72 h), přednost má parenterální podání,
indikací je podezření na pozření nebo hodnota paracetamolu v plazmě 200 mg/l a více za 2 h po požití,
účinná je i hemoperfúze.

Nebylo by na škodu návštěva lékaře.

yuko

Kamaradka ma asi velky problem a potrebuje pomoc. Zahrava si se zdravim i se zivotem. Stat se ji muze a pokud se nestalo, tak sup s ni na psychiatrii, nez to udela znovu a ve vetsim.

Zdroj: http://www.ze­na.cz/zdravi/pa­ralen-vas-muze-i-zabit-snadna-smrt-z-caste-kombinace/r~i:ar­ticle:724813/?­redirected=15159450­13

Dochy

Pokud se nemýlím, pak je to hodně velké riziko pro játra a ledviny. Měl by to okamžitě začít řešit lékař. Řekni to prosím rodičům. Co nejdřív.

To tlumení zvracení: Předpokládám, že jde o zvracení jako následek otravy. Vyzvracet by pomohlo, pokud by ty tablety ještě byli v žaludku, ale pokud už jsou dávno v těle, pak zvracení jen dále zatěžuje organismus.