Otázka pro mladé lidi.

Proč si myslíte,že za doby komunismu bylo všechno špatné?
Myslíte si,že se v současnosti máme lépe?

Nejlepší odpověď
kropitko

Barbakane,kdo je u Vás mladý??? No já odpovím tak,že komunismus pamatuji,nebyla to lehká doba,obzvlášť pro ty,kteří se odmítali tomuto systému podřídit. Pro komunisty,nebo ty co se k nim přidali to byl ráj na zemi.

Moje děti 18,17,15 let(o těch mladších ani nepíši) znají tuto dobu jen z vyprávění a vrásky jim to na čele vůbec nedělá. Mají dojem,že přeháníme,že to tak být nemohlo,prostě si to neumějí vůbec představit.

Další odpovědi
1popelka1

Jak píše Rynek, mladí a my méně mladí známe tu dobu jen z vyprávění, nemůžeme srovnávat, ani nevím jestli nám to přísluší.
Já si třeba pamatuji 17. listopad z televize, kdy naši doufali, že všechno bude lepší… no a kam to náš národ po 20-ti letech dopracoval? Neobhajuji komunismus, vždycky budu proti němu, protože mi to bylo od mala vštěpováno, ale dnešní doba je protunelovaná skrz na skrz. Co špatné bylo za normalizace a co nám revoluce dobrého přinesla snad říkat nemusím…
Ale všechno má své pro i proti, nadávalo se kdysi, nadává se i teď.

annas

Nepatřím sice k mladé generaci, ale přesto několik postřehů.

Nemohl se nahlas vyjádřít názor – často vězení, pronásledování rodiny a děti bez šance na studium.

V obchodech vůbec nic nebylo, na obyčejný toaletní papír a hygienické vložky se stály hodinové fronty. Dnes tak samozřejmé potraviny jako banány nebo pomeranče se daly koupit tak 2× do roka.

Dnes se běžně tvrdí, že za komunismu nebylo všechno jen špatné. Ale…

Mozek má tendenci zlé zapomínat a dobu si idealizovat.

Příklon k minulosti je jakýsi druh rebelie, projev nesouhlasu se současnou politikou.
Mladí lidé jsou ale stále málo informovaní a neví, co to komunismus byl a je.

Vlastní zkušenost. Měla jsem problémy s přijetím na střední školu. Ale nakonec všelijakým oklikami jsem skončila na gymnáziu. Koncem prvního ročníku si mě zavolat ředitel, že dostal dopis od tajemníka MNV mého bydliště. V dopise stálo, že pokud rodiče nevstoupí do JZD, žádají ředitele, aby mě ze školy vyhodil. Ředitel byl rozumný a rozloučil se
se mnou slovy: „Vyřídil jsem, co jsem měl, ale neboj se.“ Stejně nakonec rodiče do JZD vstoupili, ale na jednání ředitele jsem nikdy nezapomněla. Po maturitě stejný problém. Ne vždy vede k cíli přímá cesta…
Další vzpomínka – i když jsem nebyla členkou strany, politická školení na mém pracovišti byla povinností, účast na veřejných stranických schůzích rovněž. Nezapomenu na místopředsedkyni strany, matku jedné známé osobnosti, která vždy žalovala na OV KSČ, že ten a ten na veřejné schůzi netleskal. Pak jste musel před stranickým výborem vysvětlovat, proč se tak stalo…

Dnes sice nežijeme v lehké době, ale je třeba si uvědomit, že i ty nejhorší věci, které se dnes stávají, nejsou ničím proti životu za komunismu. Máme totiž možnost se jistým způsobem proti nepravostem bránit, tehdy jsme nesměli dělat nic…Ne každý měl sílu vzdorovat…

rynek878

Nevím proč tato otázka je směrovaná jen pro mladé lidi,kteří dobu komunismu(spíše komunistické vlády) mohou poznat pouze z knížek či z vyprávění.Ale k otázce,nejsem zastáncem komunismu,ale po zkušenostech 21.let po revoluci musím přiznat,že vše nebylo tak špatné,jak se nám tenkrát zdálo.Hlavně ti dnešní mladí lidé by tenkrát se svým dnešním chováním měli dost velké problémy.

led

Aj keď niesom mladá, odpoviem. Doba komunizkmu ešte nebola, z „ľavicových“ dôb bola len ľudová demokracia a socializmus. Tu vývojové štádium skončilo.

Doplňuji:
Všimla som si, keď je niečo zlé=komunisti. Nebola som ani komunistkou ani členkou žiadnej inej politickej strany. Ale napriek tomu odvážim sa tvrdiť AKO V MINULOSTI, TAK I V SÚčASTNOSTI ZA ZLÝM I DOBRÝM STOJA ľUDIA.V prvom rade pozrite na konkrétnych ľudí, nie všeobecne. Boli a sú i dnes milióny statoční. Aj im budete nadávať a viniť ich?

ReHu

Do kolika let oslovuješ – mladé lidi?
A píšeš – proč si myslíte.. – já si např.nemyslím, že bylo špatné zcela vše.
A lépe se má v současnosti ten, kdo se snaží, myslí, jedná, …prostě se může a nemusí mít líp. Jde o to, kdo pro to co udělá. Každý jinak myslí a jinak dělá.
Vidím to kolem sebe téměř každý den. Lidi se chtějí mít líp než dřív, ale nechtějí dělat nic víc než dřív. A to přece nemá logiku. Pokud budu dělat vše stejně, budu se i stejně mít. Pokud budu dělat něco navíc, budu i něco navíc mít.
Většinou to je o informacích. Včetně manuání práce.

anonym

No a kdyz jsem si chtela zatancovat rokendrol,tak jsem skoncila za mestem na poli,primo ze zabavy-odvezena SNBakama.I to bylo zakazano.

anonym

PANE BARBAKANE.JISTĚ,ŽE TO BYLO MOC ŠPATNÉ A TO HLAVNĚ PRO TY,KTEŘÍ MĚLI TU ODVAHU KOMUNISTŮM VZDOROVAT.ALE CO BYLO V TĚCH DOBÁCH OPRAVDU VELMI DOBŘE FUNKČNÍ PRO LIDI, TAK TO BYLO ŠKOLSTVÍ, ZDRAVOTNICTVÍ A SOCIÁLNÍ SLUŽBY. DNES JE V OBCHODECH SPOUSTA VŠELIJAKÉHO ZBOŽÍ,ALE CO Z TOHO KDYŽ SOCIÁLNĚ SLABÉ SKUPINY LIDÍ VČETNĚ DŮCHODCŮ SI TO NEMOHOU KOUPIT PROTOŽE NA TO NEMAJÍ PENÍZE.MUSÍ OBRACET KAŽDOU KORUNU. A CO BYDLENÍ,KDE JE DNES JISTOTA,ŽE ČLOVĚKA NEVYHODÍ NA ULICI,TI CHYTRÁCI,KTEŘÍ SKUPUJÍ DOMY A BYTY KLIDNĚ VYHODÍ PŮVODNÍHO NÁJEMCE A NIKDO SE HO NEZASTANE.V TOMTO STÁTĚ NENÍ ŽÁDNÁ SOCIÁLNÍ JISTOTA.TO,CO TVRDIL PAN KLAUS,ŽE KAŽDÝ MÁ STEJNÉ MOŽNOSTI ASI POSUZOVAL JEN PODLE SEBE. ZDRAVÍ---ZAJ-PO

Zdroj: DNES NENÍ LÉPE