david22

Optimální metoda výpočtu vhodné tělesné hmotnosti.

BMI není zcela objektivní, protože nezohledňuje stavbu kostry člověka.
Jde mi o to, že člověk s protáhlou, ale útlou kostrou může být „oplácaný“ a přitom hodnotu BMI bude mít nízko.

Existuje nějaký vzoreček na výpočet optimální váhy, který by v sobě kromě výšky, váhy zahrnoval i další paramatry, jako je šířka ramen, hrudníku, nebo třeba obvod zápěstí ?
Doplňuji:
Proto se ptám. Jelikož BMI není příliš směrodatná, jestli je něco lepšího. Je mi jasné, že absolutní není nic, vždy je nějaka odchylka.

Nejlepší odpověď
mojitek

BMI ne že je neobjektivní-ale je to úplná blbost.Podle BMI by měli být všichni vyzáblí s malým hrudníčkem atd 🙂 a vymýšlel to nějakej anorektik, kterýmu se za celej život nepodařilo nabrat nějakou svalovou hmotu .Ale Lucasovo počítání po vesnicku je snad ještě lepší 🙂 .
Davide,vykašlete se na nějaký „optimum“ ,protože optimum je samozřejmě nesmysl už z podstaty věci.

Další odpovědi
huxa

toto se nedá vůbec dle míry soudit… BMI je asi nejjednodušší a nejorientační. Vzpomínám si, kdy náš učitel (naprosto svalnatý, ani kousek špeku) měl BMI kolem 33 :D váha cca. 110kg a výška pod 180cm. Aby jsi určitě přesně, co máš se zvou hmotností dělat, musíš jít na různé testy, kde ti změří procentuální zastoupení tuku, svalů, …, vše ty obvody započítají a řeknou ti, co by pro tebe bylo nejideálnější.

Lucaso

U nás na vesnici se vždy tradovalo: VÝŠKA (v cm) – 110 = IDEÁLNÍ VÁHA. Tzn. např. 185–110=75 → je to sice nepřesné, ale nám to stačí 😁

Alesh

Ona celá ta věc je docela složitá a do jisté míry i zbytečná, neboť neexistuje přesné číslo, vždy to bude interval.
To co chceš, lze v dnešní době zařídit pomocí měření různými přístroji. Zpravidla to jsou takové ty, jak ti na nich nastaví výšku, váhu, věk, pohlaví, napneš ruce a ono tě to oskenuje. Pak je i na stejném principu založená tělesná váha se skenerem (musíš na ní vlézt s holýma nohama). Problém je, že to skenování probíhá jen přes část těla. Existují tedy i přístroje, které obojí kombinují.
Jednoduchý výpočet lze zajistit pomocí jednoduchých vzorečků. Z nich asi nejlepší je BMI. Ten problém, který zmiňuješ, se dá poměrně dobře vyřešit posunem intervalů pro konkrétní osobu. Prostě nabušený kulturista bude mít pásmo normální váhy, místo 20–25, třeba 30–35. Ale k čemu mu je takové měření, on se řídí především objemem podkožního tuku. Běžný jedinec, by si mohl měřit totéž a k tomu se snažit sportovat a být rozumně obalen svaly.

huxa

lucaso-to by mě zajímalo, kam by se s tímto dohrabali trpaslíci, kteří mají 130 cm :D