jirka F

Opravdu byla Potopa světa ?

někdy přemýšlím nad tím jestli byla opravdu potopa světa v bibli se píše že: vody nebe a vody země se sjednotili a že voda zakryla i ty největší vrcholky hor.Takže se ptám co si o tom teda myslíte opravdu byla ta pradávná potopa světa která zakryla celý svět ? ale myslím si že k takovému množství vody by musely být všude na světě pokryty tlakové níže aby byla vůbec taková potopa. no ale to je pouze můj názor co si o tom myslíte vy tak byla a nebo to jsou jen pověsti nebo báje a nebo nakonec skutečnost.

Nejlepší odpověď
annas

Byla opravdu biblická potopa světa?
http://21stole­ti.cz/2004/05/­21/byla-opravdu-biblicka-potopa-sveta/

"Stále se objevují nová závažná zjištění, podle kterých Zemi v dávnověku postihla katastrofická potopa. Nejnovější důkazy o ní nedávno doslova vykopali mořští geologové Viliam B. Rayn a Walter C. Pitman III. z Kolumbijské univerzity. Podle nich zničila ranou civilizaci doby kamenné. Tragédii měl způsobit tajuplný geologický zlom.

Zmínění vědci zjistili, že asi do roku 5600 př.n.l. zůstávalo Černé moře sladkovodním jezerem. Na okolních bohatých úrodných rovinách žila civilizace založená na zemědělství. Potom se však ze záhadných důvodů začala zvedat hladina blízkých moří – Středozemního a Egejského. Slaná voda pronikla až do Černého moře, které se katastrofálně zvětšilo. Vzápětí ničivým vodním živlem zaplavilo okolní pobřežní roviny na nepředstavitelné ploše 110 000 km2. Žádný živý tvor neměl šanci na záchranu!"

Má pravdu věda – nebo Bible?
Každý by rád na Ararat!

O potopě se nepíše jen v Bibli
„Zprávy o vražedné potopě, která údajně byla trestem nadpozemské bytosti za lidskou zkaženost, se dochovaly u mnoha kultur v různých koutech světa. Vůbec nejstarší zpráva o katastrofě, která hrozila zničením života na Zemi, pochází z Mezopotámie.
Nejstarší dochovanou písemně podrobně zachycenou legendou se stal Epos o Gilgamešovi, který se datuje kolem roku 2000 před Kristem. (Někteří archeologové však tvrdí, že nalezené hliněné tabulky s texty o neštěstí jsou ještě mnohem starší.). Gilgamešovi vypravuje Babyloňan Uta – napištim, jak jej bůh Ea varoval před osudovou katastrofou. Do velkého člunu měl Uta – napištim naložit zlato, stříbro, svoji rodinu, domácí zvířata, jakož i po páru každého druhu živočichů žijících v přírodě. Hustý liják trval šest dní a člun zakotvil u vrcholku hory Nisir. Ateističtí vědci to zdůvodňují teorií o zemětřesení nebo cyklonu, jehož vinou se řeky Eufrat a Tigris vylily z břehů a zaplavily široké okolí. Mnohé podobnosti s touto sumerskou legendou najdeme později ve Starém zákonu.“

atd.

Pročtěte si článek, jsou v něm i obrázky, dovíte se víc.

Další odpovědi
gecco

Ano – velmi pravděpodobně v historii nastala událost (a zřejmě nejednou), kterou mohly tehdejší kultury vnímat jako potopu světa…
Na druhou stranu si musíš uvědomit, že něco jako celosvětová informovanost tehdy neexistovala, takže pro danou společnost (skupinu lidí) mohl být ´celý svět´ jen velmi malý kousek toho, čemu dnes říkáme Země…
😉

Agneta

Tak měl bys vědět, že Středozemní moře před 50 milióny lety vyschlo, a na dně zůstala kilometrová vrstva soli. Pak se zase Gibraltarská úžina protrhla, a území se zase zalilo. Toto se opakovalo několikrát, a týkalo se to i Černého moře. Naposledy tedy – jak uvádí Annas – před 5600 lety.
Židé dnes žijí v roce (asi) 6664*, takže není divu, že je o tom i zmíňka v Bibli :D
*) přesvědč se sám

Roman71

Ano, skutečně byla. Podle propočtů to vychází na 2370 let před naším letopočtem.
Doplňuji:
http://wol.jw­.org/cs/wol/d/r­29/lp-b/1200001150?­q=potopa+rok&p=par

Awe

Taky mám rád scifi ale né až tak pohádkové :)

anonym

Kterého světa?Zase nějaká židovská rebelie.
Doplňuji:
(došli likes,sohlasím s Gecco)

anonym

Kdyby nebyla, tak o tom nevypráví příběhy. Nutno podotknout, že lidé mají tendenci si příběhy časem přikrášlovat, vylepšovat.

anonym

Agneta+annas,proč se to něděje dnes?Nepopisuje snad bible cyklické události?Myslím,že bible jako kniha obsahujeje spisy,které popisují podobenství děje tehdejší doby v „neutrální psychologii“ a kdo tyto spisy vydal?… takové časopisy jako je Enigma,21.sto­letí,nebo ty výstřední noviny Spirit nejsou dostatečně věrohodné a myslím,že se jedná spíš o alternativní logiku a nikoli o ryzí události…

Roman71

Pumíku, proč se (celosvětová potopa) neděje opakovaně i dnes? Podle Bible dal Bůh slib, že už se nic takového nebude opakovat. Druhá věc je ta, že to co se stalo, bylo zaznamenáno pro naše ponaučení, abychom věděli, kterou životní cestu si zvolit. Jak krásně to ukázal Ježíš, když řekl, že existují dvě cesty, jedna vede ke smrti a druhá k věčnému životu (Matouš 7.kapitola 13.a 14.verš). Žel, lidé si vybírají většinou tu pohodlnější cestu a kam je to dovede, nad tím přemýšlí jen málokdo.

V dnešní době se dějí věci, které jsou zapsané například v Matoušově evangeliu 24.kapitole a ve 2.dopise Timoteovi 3.kapitole 1.-5.verši. Stojí to za přečtení a porovnání s událostmi a jednáním lidí. Je tam pozoruhodná shoda se současnými událostmi a v obou případech se jedná o období, které Bible nazývá termínem „poslední dny“. To znamená, že současný stav věcí, bude ukončen a na zemi dojde k zásadním změnám, viz například knihu Daniel 2.kapitolu a 44.verš.

Více do soukromé zprávy :)