Monie

Opožděný měsíc

Před pár týdny jsem si asi v 10 hodin večer všimla, že teprve vychází měsíc. Jak to, že se opozdil? A viděla jsem to i vícekrát. Vždyť vždy de měsíc vidět i ve dne. Nebo je to nějaký děj, který se opakuje jako například padání hvězd??

Nejlepší odpověď
Drap

Měsíc se nepohybuje každý den stejně. Jeho cyklus se opakuje každých 28 dní

Další odpovědi
Hlada

Měsíc oběhne Zemi jednou za 28 dní. Proto vychází každý den v jiný čas a my vidíme jinou část osvícenou sluncem. Názorná animace pohybu Země, Slunce a Měsíce je v Map Source od Garmina.

Zdroj: http://www8.gar­min.com/suppor­t/download_de­tails.jsp?id=209

hornik.

To je zajímavé, jak nacházíme nějaké nepravidelnosti v astronomii. Ihned, když je třeba Měsíc v pozici kdy ho vidíme jako misku, se objeví články a na Youtube videa kterými sdělují že s naší planetou něco není v pořádku. Naposledy vznikla menší panika kvůli odklonu zemské osy. On Měsíc moc přesný není, stejně si dnes málokdo dokáže představit kdy se má na obloze objevovat. Když je Měsíc kolikrát vidět ráno a je vysoko na obloze, tak potom musí později vycházet. Ale naši dědové s babičkami, nebo spíš jen babičky, protože dědové se věnovali pozemským děním měly vysledované úkazy a chování počasí tak, že díky nim vzniklo mnoho pranostik.
http://www.me­teopress.cz/sv-vavrinec-a-jine-pranostiky/
Měsíce si nevšímám. Proto se ztrácím v nevědomosti a koukám na monitor. Upozorňuji, že s nevědomými se dobře manipuluje. Pamatuji, že se vyráběly trhací kalendáře s vyznačením fází Měsíce, občas jsem na to koukl. Na kalendáři v PC to není. A kdyby bylo, neuměl bych to nějak zužitkovat.