Vrátný

Odstranění siliconu- ale vědecky, poradíte?

Jak odstranit silikon z utěsnění vany. Znám způsoby: vyříznout, oškrábat, drolit štětcem namočeným v benzinu, přetřít kyselinou solnou, dále drolit hadrem, vysušit fenem. Skoro návod pro každého!!!
Zná ale někdo jak přímo porušit, rozpustit, vytvrdit silikon aby se dal vydrolit, odstranit? V OBI prodávají přípravek za 270.-Kč, malou lahvičku a ta je ještě plná pouze napůl. Zda to funguje nevím a zkoušet to za ty peníze?
Protože ale nejsem pouhý plácal, beru silicon jako chemikalii.
Zná někdo chemickou reakci jak zničit strukturu této gumy? RJ.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Chceš to vědecky? Tak nám nejprve prozraď, o jakou skupinu silikonů se jedná. Methylsilikony nebo methylfenylsi­likony? První skupina se lépe rozpouští v xylenu, druhá ve styrenu. Obě jsou částečně rozpustné i v toluenu. Naprosto dokonalé rozpouštědlo dokonale zpolymerovaného silikonu neexistuje.

Další odpovědi
mosoj

Ano běžně používám když potřebuji. Silikon změkne a lehce se odloučí od podkladu. Složení neznám a je mi to celkem putna, hlavně když to pomůže.

mojitek

ty chemický přípraky nejsou zas až tak dobrý,musel bys toho koupit větší množství.Nemá to cenu.Já to zkoušel různě a nejspolehlivější způsob je asi prostě nožem odřezat ty velký silný části a pak prstem drolit a drolit.A až potom to potřít tou chemií,ta ty zbytky trošku rozpustí.Ale když si dáš o trochu víc práci,tak nemusíš kupovat tu drahou chemii.Dobrý je to před nanesením novýho silikonu potřít styčnou plochu nějakým odmašťovačem,jí používám obyč tech.líh

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

Vrátný

mojitek. Dík za snahu, No je to problém. Jinak k odmaštění je možno použít i automobilový benzin, ale to nic neřeší, pouze to půjde příště ještě hůře za nějaký čas odstranit , protože se v prostředí koupelny dělá ta černá plíseň opakovaně a musí se to škrábat znova. Docela pomáhá středně tvrdý štětec. máčený v benzinu a kde je jiné prostředí i mírně máčený štětec v HCl. Snad se objeví další nápady. Chlorovat jsem to nezkoušel, neměl jsem po ruce chlorečnan- SAVO, možná, že by to vytvrdil a drolení by bylo lepší. Jinak 2 hodiny a vana byla očištěná. Ale blbá práce.

mojitek

benzin není úplně vhodný na odmaštění. S tím lihem jsem to myslel tak,že až bude všechen material pryč. Jinak jestliže se tam dělá na tom silikonu plíseň,tak to neodstraňuj.Kup Savo proti plísním-postříkej to-i tam kde to zdánlivě není napadený-ješte asi 50 cm.Počkej tak 3 h,pak to postříkej znovu-opakuj to třeba víckrát,prostě až to nebude už černat.Až potom ten silikon odstran. Důvod: pokud bys zeď nebo silikon odstranil bez zavraždění plísně,tak při mech.odstranění se plíseň dostane do vzduchu a bude tam i kde ted není.Je to živý organismus.

Vrátný

Lamalam… Abych předešel diletanským odpovědím, popsal jsem věc podrobně. Z mé otázky je jistě jasné, že se jedná o koupelnový sanitární silikon, nikoliv o těsnění do meziplanetární rakety. Také není požadováno v otázce ředění tekutého silikonu, ale již vytvrzeného. Neexistuje způsob destrukce, rozpuštění, zničení tohoto silikonu? Co to tedy prodávají? To také bylo v otázce.