zjentek

Odpařuje se z nádrží auťáků benzín? Kolik se ho mezi doplňováním paliva asi tak odpaří?

Ad magorvkleci:
A jak přesně to odpařování souvisí s kiełbasom białom parzonom wielkopolskom?

http://www.eur­lex.cz/dokumen­t.aspx?celex=32017R12­22

;)

Nejlepší odpověď
Drap

Odpařuje. Záleží na klimatických podmínkách, druhu benzinu , a časového intervalu mezi tankováním. Odpařené množství je při běžném provozu zanedbatelné / nepatrné/

Další odpovědi
Kelt

Pokud znáš trochu fyzikální chemii a víš co je uzavřený systém, který z okolím nevyměňuje hmotu, ale pouze energii, odpovíš si sám. Stěny nádrže jsou nepropustné pro benzín. Teoreticky jak uvádíš během tankování by vypařování probíhalo v závislosti na teplotě okolí – Clausius Clapeyronova rovnice. Ale otvor je uzavřen čerpací pistolí, tak to asi moc nebude. Když to chceš vědět přesně, natankuj si vrchovatě nádrž, nepřidělávej víčko, zakryj si to nějakým sítkem, abys tam neměl nečistoty a za den, týden, měsíc si to dolej z kanystru a budeš to vědět přesně.

magorvkleci

Na odpařování benzínu z nádrže stojícího automobilu bylo loni vydáno extra nařízení Evropské komise (2017/1222), přímo závazné ve všech členských zemích, takže se benzín prostě odpařovat MUSÍ.

Jiří Bohumil

Ano, ale při uzavřené nádrži minimálně, pouze přivzdušňovacím otvůrkem. V případě, že by víko nádrže bylo otevřeno, tak podstatně víc. A jak píše Kelt, vždy záleží na druhu benzínu, teplotě, která na nádrž působí a intervalech doplňování. Konkrétní údaj je individuální, dle výše uvedených podmínek.

Kepler

Mezi tankováním se ho moc neodpaří, i když to není zcela vzduchotěsný systém (ani být nemůže, aby se nám při úbytku paliva netvořil v nádrži podtlak), ale když je horké počasí, ztráty odparem nějaké jsou, ne ale nějak podstatné. Největší ztráty jsou při tankování: kolik litrů paliva natankuješ, tolik litrů výparů z nádrže vytlačíš do vzduchu. Při plnění cisteren to už je takový ekologický problém, že výpary jsou odváděny potrubím na vypírku.

plebs

Jinak se odpaří v nádrži na Sahaře, jinak za polárním kruhem

Dochy

Pomaličku se odpařuje, ale ani řádově za deset let se Ti neodpaří výrazné množství. Dřív Ti ten benzín zdegraduje (není zcela stabilní)

Emefej

Odpařuje (nádrž není hermeticky uzavřena). Odpaří se ho nepatrně, běžným postupem to ani nepoznáš.

cukrar

Neodpaří.