Mr.Jan

Odkud pochází druh pečiva bagel?

Nejlepší odpověď
paul1

Je to slané pečivo a pochází z Polska

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Bagel

Další odpovědi
marci1

Bagel-Newyorčan z Polska židovského původu.
Přestože je bagel proslulý zejména v New Yorku, není to Amerika, kde toto věhlasné pečivo poprvé spatřilo světlo světa.
Bagel začala péct židovská komunita v polském Krakově už v roce 1610 (možná dokonce mnohem dříve, ale z tohoto roku pocházejí první dochované písemné zmínky).
V židovském jazyce se pečivu říká bajgl nebo bejgl.
Do Ameriky se bagel dostal s polskými emigranty.
V New Yorku vznikl roku 1910 spolek Bagel Bakers Local 338, který se zasloužil o proslavení pečiva. Členové spolku až s posvátnou přesností hlídali správný a tradiční postup výroby.
Pečivo s otvorem uprostřed si v New Yorku našlo své místo a dodnes je velice oblíbené. Věhlasu dostálo také v Kanadě či Británii.
Do České republiky se bagel dostal až po sametové revoluci, tehdy byl k dostání ve franšíze Bagel Bakers Local 338. V posledních letech se bagel čím dál častěji objevuje na snídaňovém menu v českých kavárnách a restauracích. 🙂
https://www.a­petitonline.cz/ti­py-triky/proderavely-bagel-univerzalni-slane-pecivo-ktere-zachutna-i-vam

Lgee

Francie