Avatar uživatele
Thom

Obsah kvádru – S = 2*(ab+bc+ac)… znám stranu b, c a obsah. Jak zjistím stranu a?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3968 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Odpoveď byla označena jako užitečná

Jednoduše … stačí si vyjádřit neznámou ze vzorce. Počítám rovnici s neznámou „a“ stejně, jako bych tam měl čísla:

S = 2*(ab+bc+ac) …celou rovnici vydělím dvěma, abych se dostal dovnitř závorky, kde mám neznámou. Dostanu

S/2 = ab + bc +ac … výraz bez neznámé převedu nalevo (odečtu ho od celé rovnice)

S/2 – bc = ab + ac … na pravé straně vytknu „a“
S/2 – bc = a. (b+c) … teď už jen vydělím celou rovnici tou závorkou a mám vzorec pro výpočet strany „a“

a = S/2 – bc
----------
b + c

(kde ------ nahrazuje zlomkovou čáru)
Doplňuji:
trochu se mi to samovolně pošouplo, ten zlomek je až zatím „rovná se“

Upravil/a: quentos

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Thom Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
autacek

Jako, nechci Vám do toho kecat (otázka je již zamčená), ovšem s vzorečkem pro povrch (nikoli obsah) vypočítáte tak leda velký kulový 😉

před 3968 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

je namístě tazatele mást? Kdybych mu ještě voslil rozdíl mezi obsahem a povrchem (beztak se oboje značí S a ten rozdíl mezi nimi je formalita), bude z toho ještě víc jelen.

před 3968 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
autacek

No pokud zná obsah, což bude asi a.b.c, tak by mu stačilo obsah podělit b a c, aby mu vyšlo a, ale máš pravdu, pokud zná povrch (což ale nepíše) pak by to bylo plně jak píšeš.

před 3968 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

mmt, a.b.c je objem. Pokud budeme objemu u prostorových těles říkat obsah a u rovinných obrazců ploše taky obsah, bude z toho taky jelen. Jak říkám, tazatel to potřeboval jednoduše vysvětlit – asi měl za úkol použít uvedený vzorec. Sice máš pravdu, že použít vzorec pro objem by bylo jednodušší, ale třeba se to po nich ve škole nechtělo…

před 3968 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek