Kajbl

Obrat vs výnos

Pročetl jsem všelijaké informace ohledně tohoto tématu, ale stále mi přijde, že obrat a výnos je totožná věc. Dokázal by mi nějaký účetní popsat rozdíl mezi těmito dvěma pojmy?

Nejlepší odpověď
elkon

Třeba tohle: https://cs.we­blogographic.com/dif­ference-between-turnover

Další odpovědi
Hlada

Zjednodušeně:
účetnictví (dříve podvojné): výnosy – náklady
daňová evidence: příjmy – výdaje
Výraz „obrat“ se používá pro více situací. Tu je potřeba upřesnít. Např. zákon o DPH definuje, co je obrat pro povinnou registraci.

Dochy

Obvykle obrat je např. za kolik peněz zboží prodáš. Když na stánku prodáš 100ks novin po 20 kč pak je Tvůj obrqat 2000,=

Výnos je to co z podnikání získáš. Pokud prodáš jen 100ks novin, zaplatíš za ně dodavateli, zaplatíš za stánek a energie, nezbude Ti ani rozumnou výplatu pro Tebe – Výnos je záporný.