Rokio

O kolik procent celku se musí jednat, aby se dalo mluvit o drtivé většině?

Pokud je například v poslanecké sněmovně 200 poslanců a budeme se bavit o počtu vysokoškoláků z nich, kolik poslanců musí mít vysokoškolské vzdělání, aby se dalo říct, že drtivá většina poslanců má vysokou školu?

Řeknu jiný příklad. Nezaměstnanost v Česku je pod 5 %. Myslíte si, že když je z produktivních obyvatel zaměstnáno více než 95 % lidí, tvoří zaměstnání drtivou většinu z lidí, kteří jsou schopni pracovat?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo využít našeptávač a našel jste odpověď v archivu.
„Jak vzniklo spojení drtivá většina?“ .

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vzniklo-spojeni-drtiva-vetsina

„Přeneseně od původního významu – drtivá nadpoloviční) většina rozbila, rozdrtila určitý návrh, protože měla převahu. To platilo i v římském právu“

Význam drtivá většina se uvádí často chybně. Jde o nadpoloviční většinu z účastníků.

Přece drtivá většina je naprosté, přesvědčivé množství, větší část celku.
Větší část celku je víc než polovina, tedy víc než 50 %.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… no nevím, řeknu ti taky příklad: na Letné bylo s chvilkama čtvrt milionu z deseti (tj. 2,5% počítám-li dobře) a mluvili o drtivé většině …

JájsemRaibek

To je těžký takto říct, protože já tě rozdrtím nadpoloviční většinou je-li třeba. Přitom to bude naopak o fous. Viz. tvé přirovnání k PS PČR. Zákon byl schválen je-li třeba nadpoloviční většiny, tedy 101 hlasy. Je to drtivá? Rozdrtili odpůrce, nebo je to o fous? Bylo to jen o jeden hlas.

Ametyst

Masmedia si s takovymi prkotinami při své propagandě hlavu nelamou.

Kelt

Nemám rád tato spojení, kde přídavné jméno mění význam věty. Například větší polovina, drtivá většina. Většina je více než polovina. Třeba 2 ze 3 a podobně

aliendrone

Odpověď se nedá jednoznačně kvatntifikovat, podobně jako např. „Kolik přesně je MÁLO/HODNĚ?“ ;) :)
Obvykle je myšlen nepoměr přinejmenším násobný, ale jak píše Mc Merkurion, nelze to brát absolutně, protože když chceš psa bít, tak si hůl vždycky najdeš. ;) :D :D

anonym

Tak většina je samozřejmě už 50,0000000000­000000..0001% … drtivá většina je taková co by svou tíhou ten zbytek rozdrtila na prach 🙂 takže je to spíš 99,99999999…9­9999999%, spokojen ?

Pepa25

Mc Merkurion: pěkně hloupý příklad: za prvé nevím o tom, že by někdo tu frázi použil a za druhé neúčast 9,75 mil. neznamená, že s tím čtvtmilionem nesouhlasí.

Mc Merkurion

… no, tak to asi nečteš denní tisk a nesleduješ ty správná agitační videa …
… a pro druhou část tvého příspěvku máš jako důkaz co ???
… demokracie je už holt taková, a nenadávejte furt Babišovi, kdyby se k němu nepřidali oranžoví (proti svému volebnímu programu) nebyl by u vesla, ti udělali větší podraz, včetně OKD, jo, a milion chvilek je podle mne pěkná banda, chtěj někoho svrhnout a nahradit bez voleb, je vidět, že je to pořádná parta diletantů, to jsou ty správné ovce, kteří jdou na Letnou za guláš …

Edison

Leč ani obráceně.

Edison

JájsemRaibek: Jde o to, o jakou většinu se jedná: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C4%9Bt%C5%A1i­na