annas

Neznalost neomlouvá aneb cestování se slevou a ČD. Má někdo z vás podobné zkušenosti?

Minulý týden jsem jela vlakem ze stanice A (je v ní výdejna jízdenek) do stanice B (prodej jízdenek byl zrušený) a zpět.

Ze stanice B jsem vracela zpět – měla jsem zpáteční jízdenku. Vedle mě si ve vagonu sedla paní, předložila průkazku a koupila si jednosměrnou jízdenku do stanice A a zaplatila Kč 21. Naproti seděl mladík a průvodčí mu vystavil rovněž jednosměrnou jízdenku (bez slevy) do stejné stanice za Kč 28. Mladík reagoval, jak je možné, že v místě A mu prodali jízdenku za Kč 16, nyní za stejnou trasu platí víc.

Průvodčí vysvětlil, že mu měl říct, že chce nejlevnější jízdenku do cílové stanice, že existují jízdenky IDSOK a normální. Ve stanici A mu pracovnice levnější jízdenku prodala bez jakéhokoliv dotazu. Protože mladík reklamoval výši ceny jízdenky do 10 minut, průvodčí mu rozdíl (Kč 12) vrátil.

Paní by bez použití průkazky zaplatila Kč 16, tedy méně než se slevou. .
Nějak jsem nepochopila, že mohou být na stejné trase dražší a levnější jízdenky a že se vyplatilo: kdo se ptá, cestuje levněji. Liná huba – hotové neštěstí…

Nejlepší odpověď
iceT

Nedávno jsem se tady ptala,jestli můžu udělat vlakem okružní jízdu Olomouc přes Přerov do Němčic a z Němčic přes Nezamyslice a Prostějov zpět do Olomouce s tím,že v Němčicích vysednu a udělám si pochůzku.V podstatě mi šlo o to,že kdybych si vzala zpáteční lístek,musela bych zbytečně hodinu čekat.Kdybych si vzala jen lístek tam a tam si pak koupila lístek podle toho kterým směrem bych jela,stejně bych neušetřila,rozdíl ceny není ani 5kč,ale o to mi ani nešlo.
Zeptala jsem se tedy i online na ČD a na první dotaz jsem se dozvěděla,že je lepší si koupit zpáteční Ol-Němčice přes Přerov.Na další už zevrubně napsaný dotaz mě bylo odpovězeno,že pokud bych chtěla cestovat jako okruhem s pochůzkou a tedy vysednutím z vlaku,tak vylézt z vlaku bych mohla až po ujetí asi 100 km.
No a když jsem se tedy pak zeptala fyzické osoby na informacích,tak mi řekla,že jízdu přes Nezamyslice ani nedoporučuje,že prý je tam někde výluka.
Nakonec to dopadlo tak,že u zubařky v Němčicích jsem díky jinému akutnímu pacientovi strávila víc času než jsem zamýšlela,tedy odpadlo rozhodování kterým směrem mám jet zpátky a finále bylo to,že jsem byla zpět v Ol už o půlhodinu dříve,protože na nádraží přijel vlak,a průvodčí se ptá kam že to jedu.Když jsem mu řekla,že do Ol,tak se potěšil,že nepojede naprázdno,byl to totiž rychlík,který to vzal nějak oklikou,v Němčicích totiž rychlíky nestaví,takže místo zpáteční hodinové jízdy mě čekala jen půlhodinová jízda. Takže takový malý bonusek mě na závěr potěšil.

Další odpovědi
anonym

Annas a na co se vlastně ptáš? Pokud na to, zda se v běžném životě vyplatí ptát se předem na veškeré alternativy, tak samozřejmě ano. Platí tu jako skoro všude jinde:
Líná huba – hotové neštěstí.
K tomu člověk dospěje celkem rychle. Stačí jedna vlastní zkušenost, kde si ověříš, že na neznalosti neprohloupí nikdo jiný tolik jako Ty a dáš si pro příště samozřejmě pozor. Mně alespoň ta jedna zkušenost stačila, když mi pokladní nabídla regionální jízdné podstatně levnější než cestování se slevou. Od té doby už se raději ptám předem.

anonym

IDSOK znamená Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje – viz odkaz ve zdroji:
Na tarify regionálních dopravců se cestující ptá u příslušných dopravců, ptát se na místní úpravy ostatní celorepublikové komunity je nesmysl.
Praha má ROPID, díky němuž platí tramvajenka i ve vlacích přes obvod Velké Prahy do příměstských obcí do cca 30 km okruhu a každý pasažér ví, než vleze do vlaku a kupuje si jízdenku za okruh, že to musí pokladní předem sdělit, jinak cáluje plnou cenu.
Dotaz je stejně scestný, jako by se Pražáci ptali Moravanů na pásmové tarify pražské MHD.
V dobách internetu si i přespolní snadno zjistí podmínky než někam vyrazí.
Přepravní řád ukládá cestujícím se s ním seznámit než nastoupí přepravu, kdo je líný nebo přitroublý, pak se diví a zbytečně platí víc než je nutné.

Zdroj: http://www.cd­.cz/primestske-cestovani/ids/id­sok/-3814/

anonym

Každý kraj má myslím ale nevím to jistě svůj systém související s jízdném. Při mém cestování z města éN do městečka én se dá ušetřit tím, že se jízdenka za cca 40,– cvakne už v MHD a platí i na vlak, bus až do én. Horší je to a jsou potíže pokud nejsem vědec, když si koupím jízdenku na hl. nádr., a při kontrole se zjistí že to není ta jízdenka která platila tím že se koupila; platnost jízdenky se označuje ve značkovači. Takže já cestující jsem zloděj. Průvodčí mě opravila, že nejsou 2 druhy jízdenek, ale tři. A to je šílené. Abychom ve věku letů na Mars, v době laseru a pokroku museli kontrolovat svoje cvaknutí jízdenky zda nechybí barevná náplň jinak jste neoznačili jízdenku. A když při nedostatečném označkování cvaknutí to tam strčíte ještě jednou, jste obviněni že je jízdenka označena dvakrát. Promiňte, tento svět se mi nelíbí a těším se až to pro mě skončí. Toto ne.

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.