Avatar uživatele
vas999

Nevíte, jak se spočítá proud v rozvětveném obvodu?

Mějme obyčejný elektrický obvod, zdrojem je obyčejná plochá baterie. V jednom místě se obvod rozděluje na dvě větve, na obě je připojen rezistor. Jak spočítáme proud v rezistorech?

Zajímavá 0 před 2228 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Ak poznáte napätie a odpor rezistorov v paralelnom zapojení prúd vypočítate podľa Ohmovho zákona, keď R=U/I http://webdev­.itsc.sk/elek­tro/vypocty.php

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
orwell

Jestli jsem správně pochopil, tak se jedná v podstatě o dva rezistory spojené paralelně a připojené ke zdroji. Pak použij Ohmův zákon pro každou větev zvlášť a máš to. I1 = U/R1; I2=U/R2. Celkový odběr ze zdroje I = I1+I2 tj. před místem rozvětvení.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Podle Ohmova zákona.
Pro jednotlivé rezistory platí I=U/R.
Jinak celkový odpor spojení dvou paralelních odporů (rezistorů) se spočítá ze součtu vodivostí jednotlivých odporů.
Vodivost je převrácená hodnota odporu = 1/R.
Proud v celém obvodu potom bude I=U/R (obou odporů paralelně).
Takže příklad:
napětí zdroje je 4,5 V (plochá baterie)
R1=10 ohmů, R2=20 ohmů. Pak I(R1)= 0,45 A, I((R2)=0,225 A.
Odpor celé větve: 1/R1+1/R2– 1/10+1/20=0,15 a z toho tedy opět odpor (převrácená hodnota vodivosti) Rcelk.= 1/0,15 =6,66 ohmu.
Pak Icelk= 4,5 V/6,66 oh­mu=0,675 A.
A to odpovídá Kirhofovu zákonu, který říká, že proud přes uzel je součtem jednotlivých proudů přes jednotlivé větve.
Což je vidno, neboť součet obou proudů přes oba odpory I(R1) + I(R2) je roven i spočítané hodnotě Icelk spočítané z odporu celé větve.
Pokud by byly odpory zapojeny za sebou (do série), pak je výpočet jednodušší, neboť se sčítají přímo odpory.
A proud by byl potom Icelk= U/(R1+R2)= 4,5 V /30 ohm= 0,15 A.
Při řazení odporů paraleně se proud zvyšuje, při řazení do série se snižuje.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Jiří Bohumil: Nedám palec kvůli pomotanému Kirhoffovu zákonu.
„Součet proudů vstupujících do uzlu se rovná součtu proudů z uzlu vystupujících.“ nebo jinak: „Algebraický součet proudů v uzlu je roven nule.“
Nikoli „…proud přes uzel je součtem jednotlivých proudů přes jednotlivé větve“

před 2228 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Aha, táto citácia mi akosi ušla, kajám sa a sypem popol na hlavu ☹

před 2227 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Za hnidopicha přes elektřinu a fyziku jsem tu já 😉
Navíc jinak je ta odpověď nejspíš i správně (příklad nepřepočítávám)

před 2227 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek