vas999

Nevíte, jak se spočítá proud v rozvětveném obvodu?

Mějme obyčejný elektrický obvod, zdrojem je obyčejná plochá baterie. V jednom místě se obvod rozděluje na dvě větve, na obě je připojen rezistor. Jak spočítáme proud v rezistorech?

Nejlepší odpověď
led

Ak poznáte napätie a odpor rezistorov v paralelnom zapojení prúd vypočítate podľa Ohmovho zákona, keď R=U/I http://webdev­.itsc.sk/elek­tro/vypocty.php

Další odpovědi
orwell

Jestli jsem správně pochopil, tak se jedná v podstatě o dva rezistory spojené paralelně a připojené ke zdroji. Pak použij Ohmův zákon pro každou větev zvlášť a máš to. I1 = U/R1; I2=U/R2. Celkový odběr ze zdroje I = I1+I2 tj. před místem rozvětvení.

Jiří Bohumil

Podle Ohmova zákona.
Pro jednotlivé rezistory platí I=U/R.
Jinak celkový odpor spojení dvou paralelních odporů (rezistorů) se spočítá ze součtu vodivostí jednotlivých odporů.
Vodivost je převrácená hodnota odporu = 1/R.
Proud v celém obvodu potom bude I=U/R (obou odporů paralelně).
Takže příklad:
napětí zdroje je 4,5 V (plochá baterie)
R1=10 ohmů, R2=20 ohmů. Pak I(R1)= 0,45 A, I((R2)=0,225 A.
Odpor celé větve: 1/R1+1/R2– 1/10+1/20=0,15 a z toho tedy opět odpor (převrácená hodnota vodivosti) Rcelk.= 1/0,15 =6,66 ohmu.
Pak Icelk= 4,5 V/6,66 oh­mu=0,675 A.
A to odpovídá Kirhofovu zákonu, který říká, že proud přes uzel je součtem jednotlivých proudů přes jednotlivé větve.
Což je vidno, neboť součet obou proudů přes oba odpory I(R1) + I(R2) je roven i spočítané hodnotě Icelk spočítané z odporu celé větve.
Pokud by byly odpory zapojeny za sebou (do série), pak je výpočet jednodušší, neboť se sčítají přímo odpory.
A proud by byl potom Icelk= U/(R1+R2)= 4,5 V /30 ohm= 0,15 A.
Při řazení odporů paraleně se proud zvyšuje, při řazení do série se snižuje.

Dochy

Jiří Bohumil: Nedám palec kvůli pomotanému Kirhoffovu zákonu.
„Součet proudů vstupujících do uzlu se rovná součtu proudů z uzlu vystupujících.“ nebo jinak: „Algebraický součet proudů v uzlu je roven nule.“
Nikoli „…proud přes uzel je součtem jednotlivých proudů přes jednotlivé větve“

led

Aha, táto citácia mi akosi ušla, kajám sa a sypem popol na hlavu ☹

Dochy

Za hnidopicha přes elektřinu a fyziku jsem tu já 😉
Navíc jinak je ta odpověď nejspíš i správně (příklad nepřepočítávám)