shaman88

Je v těchto 2 el. obvodech správně vyznačen směr proudu?

Dobrý podvečer,
chtěl bych se zeptat, jestli jsou v těhle obvodech dobře zaznačeny směry proudu atd.

Obvod č. 1 – zde vyobrazený obvod – Neměl by jít I3 naopak? Tedy od + k -? Jinak I3 by asi měl být směrován od nebo k odporu s názvem 3 že?

Obvod č. 2 – v odkazu – Neměl by jít I2 naopak?

http://img9.raj­ce.idnes.cz/d0902/10­/10629/10629334_cc0827d4­2752f80cf699c8b040124e6a­/images/kz2.jpg

Předem díky za odpovědi. :)

Odpovědi
orwell

Rovnice budou dobře sestavené za předpokladu, že ve schématu zaměníš indexy u proudů I2 a I3. Tedy rezistorem R2 poteče proud I2 a rezistorem R3 proud I3. Smysly proudů si můžeš zvolit libovolně a po vyřešení soustavy rovnic s číselnými hodnotami ti znaménko u proudů řekne, zda jsi se trefil či ne. Bude-li znaménko u uvažovaného proudu kladné, pak jeho skutečný směr souhlasí s vyznačeným směrem na schématu, v případě záporného výsledku je tomu naopak.

Hlada

Bylo by dobré vědět, co je zadání a co se má vypočítat. Jsou to stejné obvody.
Směr I1 a I3 v obvodu 1 bude záviset na velikostech napětí E1 a E2.

Ronnie3697

Je to už nějakou chvilku, co jsem měl elektro.

Neměl by jít proud v obvodu opačným směrem, než jde na zdroji?
To by pak I2 v prvním obrázku šel špatně, protože E3 je opačně oproti E1 a E2. Pak si ale taky pamatuji, že směr proudu určuje zdroj s největším napětím, protože „přebije“ ty ostatní (takže když máš ve smyčce 2 zdroje, řídíš se tím silnějším), takže by se hodilo znát zadání.

Kulpix

Dle mého je I2 špatně. Jde ale o to jak jsou zdroje silné, jak napsali již někteří předemnou.

orwell

Shaman88:
Indexy to tu nepíše, nad to vyluštíš.
1sm: 20 – 15 = 10*I1 + 10*I2
2sm: 15 + 5 = 5*I3 – 10*I2

Uzel A: I1 = I2 + I3

Porovnáme, upravíme,
dosadíme čísla:
10*I1 + 10*I2 = 5

  • 10*I2 + 5*I3 = 25

    I1 – I2 – I3 = 0

Pořešíme
(já to dělal dle Cramera)
D = 200; D1 = 325;

D2 = –225; D3 = 550

I1 = D1/D = 325/200 = 1,625A
I2 = D2/D = –225/200 = –1,125A

I3 = D3/D = 550/200 = 2,75A

Celé to tu vypisovat nebudu,
To bych dělal do rána. Čau!

shaman88

10*I1 + 10*I2 = 5

  • 10*I2 + 5*I3 = 25

I1 – I2 – I3 = 0

  • – – – – – – – – – –

abychom to mohli dosadit do matice 3×3, tak v těch prvních 2 řádcích dosadíme 0, aby se vyrovnal počet čísel s třetí rovnící I1 – I2 – I3 = 0 ?

shaman88

Tak nakonec se mi to podařilo vypočítat :)
http://img9.raj­ce.idnes.cz/d0902/10­/10629/10629334_cc0827d4­2752f80cf699c8b040124e6a­/images/kz-resenipomocima­tic.jpg

orwell

Tak vidíš. Já tady nevisím pořád, tak neodpovídám někdy dost rychle. Ale vidím, že sis s těmi nulami poradil i beze mne. Ono se to dá řešit i jinými metodami. Jakmile sestavíš podle obvodu rovnice, končí elektrika a dál je to už jen o matice. Já obvykle tyto příklady řešil metodou smyčkových proudů, kde ušetříš jednu rovnici. Tenhle příklad je jako ušitý na metodu uzlových napětí, kde bys řešil jen jednu rovnici pro napětí uzlu A proti referenčnímu uzlu B a proudy pak lehce dopočítáš. Ale to zase někdy jindy 🙂

shaman88

aha :) tak klidně se můžeš podělit o ty jiné metody :)

orwell

No, pokud mně do schránky pošleš e-m. adresu, tak ti tam k tomu časem ještě něco nadělím (až to sesmolím). Je to obsáhlejší téma a nemůžeme tady z toho dělat univerzitu. To by zde někteří uživatelé neskousli. Zde se to moc necení, spíš maže. Taky tady psát vzorce a rovnice je utrpení.

shaman88

OK :)

shaman88

díky :)

shaman88

Zadání: Ukažte konkrétní příklad řešení rozvětveného obvodu Kirchhoffovými zákony.

Jde tedy o obecné znázornění, bez hodnot.

Ronnie3697

Konkrétní příklad řešení. Takže si dej předpoklad třeba E1>E2>E3 a udělej to podle toho.

shaman88

Tady jsem do těch vzorců dosadil hodnoty a prosím Vás potřebuji, aby jste se na to koukli a poradili mi :)

Obrázek je zde – http://img9.raj­ce.idnes.cz/d0902/10­/10629/10629334_cc0827d4­2752f80cf699c8b040124e6a­/images/kz-reseni.jpg

orwell

Nemůžeš psát, že I1 = E1/R1 ale I1 = (E1-Ea)/R1 a k tomu bys musel vypočítat to napětí uzlu A proti B. Ale to už mluvíme o metodě uzlových napětí. Ty jsi použil obecnou Kichhoffovu metodu, takže bys měl normálně řešit soustavu třech rovnic o třech neznámých proudech I1,I2, I3 a měla by ti vypadnout čísla I1 = 1,625A, I2 = – 1,125A a I3 = 2,75A. Mínus u I2 říká, že I2 má ve skutečnosti opačný směr, než je vyznačený na obrázku. U I1 a I3 to souhlasí.

shaman88

Mohl by jsi prosím přiložit obrazový postup jak spočíst ty jednotlivé proudy I? Jsem zmaten :/ :D

orwell

Já nemám v chodu skener, pokusím se to nějak napsat sem, ale bude to chvíli trvat. Tady se tyhle věci píšou blbě. Tak vydrž.

shaman88

Díky moc :) Jinak ty výpočty jdou sepsat i v malování či jiném programu.

Dosadil jsem tam ty tebou vypočítané hodnoty I (proudu). Ovšem zatím nevím postup jak získat ty I. Koukni prosím na to co jsem tam sepsal :O :)

shaman88

http://img9.raj­ce.idnes.cz/d0902/10­/10629/10629334_cc0827d4­2752f80cf699c8b040124e6a­/images/kz-reseni_1.jpg

orwell

To nestačí.