9 řemesel

Nemocenská – jak je to s papíry?

Onemocní-li pracovník tak při počátku nemoci odevzdává zaměstnavateli 2 listy neschopenky.Po­depisuje ten druhý , i když marodí jen 10 dní, nebo podepisuje jen ten 3 který odevzdává při ukončení ? Setkal jsem se s obojím.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Ještě bych doplnil standu v tom tkz. lístku na peníze.
Pokud budete na kontrole 25. v měsíci a lékař vám tento lístek vystaví s datem 25., tak peníze dostanete zaplacené jen do 25. Pokud vám vystaví lístek ke konci měsíce, tedy k 30. dostanete peníze do 30.
Nebojte, příští měsíc to doplatí.
Je to jen pojistka, neboť pokud by vám vyplatili peníze místo do 25. kdy byl lístek vystaven až do konce měsíce a vy byste ukončil sám neschopnost třeba 27., tak by vám vlastně přeplatili.

Další odpovědi
standa

Zacházení s jednotlivými díly neschopenky není upraveno právními předpisy, lze tedy vycházet pouze z informací, které vydala ČSSZ:

I.část

  • zůstává u lékaře

II.část Počátek neschopenky ŽLUTÝ PRUH

  • zůstává zaměstnanci, aby se mohl legitimovat případným kontrolám

III.část Počátek neschopenky MODRÝ PRUH
IV.část Počátek neschopenky ČERVENÝ PRUH

  • oba díly podepsat a odevzdat zaměstnavateli nejlépe do 3 kalendářních dní po zahájení nemoci

V.část Ukončení neschopenky ČERVENÝ PRUH

  • podepsat a odevzdat zaměstnavateli po skončení nemoci

Při nemoci delší jak 14 kalend.dní + vždy ke konci měsíce (při trvání nemoci) je zaměstnanec povinen nechat si u lékaře vystavit průkaz o trvání pracovní neschopnosti, tj. „lístek na peníze“

  • podepsat a předat neprodleně zaměstnavateli

koreg9

Nemocenská, a s ní související lístek na peníze 2017 je spojena s několika povinnostmi. Co všechno udělat, pokud onemocníte? https://www.fin­start.cz/listek-penize-2017-vse-potrebujete-vedet-nemocenske/