Gus_Fring

Někteří jste psali, že jste podnikatelé či investoři. Čemu se věnujete a kdy jste s tím začali?

To už od mala jste stejně jako Warren Buffett nebo Elon Musk vydělávali a očekávali svou budoucnost tímto směrem?

Nejlepší odpověď
anonym

hnacím motorem je vždy potřeba být soběstačný a nezávislý, vymanit se například z téměř vždy velmi nevýhodného zaměstnaneckého poměru, kdy vámi generovaný zisk končí většinou v kapsách managementu a vy z něj nikdy nic mít nebudete.

To vás nutí hledat mezery na trhu a zkoušet je zaplňovat projekty či produkty šitými pečlivě doma v garáži, zkoušet vyrábět, poskytovat služby, online služby, generovat z počátku zanedbatelný nebo téměř žádný zisk a hledat další možnosti… pokud touto metodou narazíte na něco, co bude mít úspěch, jste za vodou, dál už jen potřebujete vyladit logistiku, marketing, výrobní kapacitu, snižovat náklady a svým dětem a vnoučatům stavět baráky.

Když už jsi ale zmínil Elona Muska, díra na trhu, kterou našel on, byla velmi odlišná. Šlo o relativně jednoduchý, ale v té době naprosto unikátní systém online plateb dnes známý jako PayPal, na jehož vývoji spolupracoval a který se mu podařilo pohádkově výhodně prodat. Něco takového je asi sen každého programátora, řekl bych. Přijít s jednoduše geniálním a populárním produktem, věhlasnou zastřešující značkou a to vše i spolu s celou uživatelskou základnou jednoho dne za velký balík prodat investorům, kteří v tom uvidí na globálním trhu obří potenciál. Muskovi se to rozhodně splnilo… místo aby si šel užívat roky prázdnin, se ale do práce obul ještě intenzivněji do projektů, které originalitou, rizikem a svou revolučností z tohoto člověka udělali novodobou definici globálního vizionáře (ne marketingového tajtrdlíka, jakým byl S. Jobs, ale skutečného vizionáře), ten člověk má neskutečnou vytrvalost a rozhodně i odvahu nedržet se při zemi (doslova) a myslet ve velkém. Takoví lidé jsou velmi ojedinělí, není to rozhodně nic obvyklého. Přestože byl projekt PayPal nepochybně velmi hodnotný a zajímavý, jeho mysl se v něm musela cítit jako v malé konzervě na sardinky, teď když zasahují jeho aktivity do A. I., automobilismu, kosmického programu, energetiky, je hádám naplno ve svém živlu 🙂

Další odpovědi
df

Dělám nákup-prodej. Levně nakoupit-draze prodat. Tohle funguje od nepaměti. Akorát je hodně velká konkurence, ale já – všemi mastmi mazaný – se jen tak nedám. Já jim ukážu, zač je toho loket.

Funna

myslím, že když ti napíšu v čem podnikám, bude ti to stejně na nic…nejsem šizuňk jako df, který někoho okrade tím, že mu šunt prodá levně a nic nevytváří, jen si mastí kapsu (se má fakt čím chlubit), ale mou výslednou prací je určitý „výrobek“…na jeho tvorbu je ale třeba příslušné vzdělání, proto píšu, že je jedno, co dělám, jako příklad ti to neposlouží…
když jsem byla malá, byl tu hluboký komunismus, takže podnikání od mala nehrozilo ani náhodou…
george má sice částečně pravdu se zaměstnaneckým poměrem, ale dost zapomíná na to, že můžeš být zaměstnanec a zároveń dělat sám na sebe, protože jsi i majitelem firmy…typicky malé akciovky, stejně jako ta moje, kde zaměstnanci jsou i akcionáři…

DoTazatel

Nezačal, ale chci, čekám. Zatím se učím a šetřím si, homadím penízky, trochu jsem už investoval.

Jako vždycyk jsem chtěl podnikat, ale fakt jsem nezačel od mala jako Buffett.

ozzius

Též jsem ještě nezačal, ale doufám, že ti odpověď pomůže.
Na internetu je spousta webových stránek a aplikací, které nabízejí zdarma využít demo účet k obchodování. Já s tím začal někdy před půl rokem. Odzkoušel jsem si jeho funkce a od 11.2. jsem si demo účet resetoval a zkusil jsem to jakoby za skutečné. Z 20ti pomyslných tisíc jsem nyní na 80ti. Počítám, že když se mi bude dál dařit a odhadnu situaci na trhu, tak bych do dvou měsíců chtěl investovat svoje první peníze a časem se odpoutat od mého zaměstnání.
Moje verze ti nemusí úplně vyhovovat, ale když budeš hledat nápady, tak do konce týdne určitě něco najdeš. Stačí třeba projet přílohy živnostenského listu a zjistit, která kategorie by ti nejvíce vyhovovala a podle toho si najít to svoje…

df

Funna: takhle mě napadat! Jsi normální? Nikoho neokrádám, zákazník ode mě nakupuje dobrovolně, nikomu nedřžím nůž u krku. Ty si snad kupuješ všechno přímo od výrobce? Nikdy jsi nebyla v obchodě pro nákup, nebo nakoupit na internetu?

Funna

sorry, ale přečti si po sobě, cos napsal…cituji: Levně nakoupit-draze prodat…ale já – všemi mastmi mazaný – se jen tak nedám"..přeložím ti jak to zní: já jsem chlapec šikovný, čím levněj koupím, tím víc vydělám (nevidím tam napsané, tím prodám levněji), ale protože je konkurence veliká, tak musím nakoupit ještě levněji než všichni ostatní a to udělám jak?…nakoupím šunty a budu je vydávat za kvalitu…vím jak to chodí v marketech…určí za kolik se to musí vyrobit, jinak to neodebererou a výrobci nezbude, než někde (na kvalitě) ušetřit…
prostě lidi, co jen přeprodávají zboží, jsou v podstatě k ničemu..jen zvyšují ceny a nevytváří žádné hodnoty…a sám píšeš, že je jich víc než dost, (čemuž se nedivím, nikomu se nechce dělat rukama)…kdybys byl např. zedník, byl bys pro společnost mnohem užitečnější a asi by sis i víc vydělal…
to je můj názor, líbit se ti nemusí, ale já ho kvůli tobě nezměním…
a v obchodě jsme samozřejmě byla, ale to jen pro věci, které kupuju běžně (potraviny, drogerie), když kupuju něco, co nekupuju běžně a mám možnost, jdu rovnou v výrobci – podnikových prodejen a jejich netů je spousta, takže vás překupníky obcházím..naposledy to byl např. nákup kempingového stanu přímo v sídle firmy…

Dochy

Funna: Sice ten pohled trochu chápu, ale hromadně takhle zatočit s obchodníky není OK. Jejich úlohou je dostat zboží od výrobce ke spotřebiteli. Včetně toho, že hledají co nejkvalitnější zboží za co nejlepší cenu. Za kvalitu prodávaného zboží ručí jak svým jménem, tak třeba zárukou, která přinejmenším z části v našich podmínkách je na jejich náklady.

Slušný obchodník dokáže samozřejmě i své zboží zákazníkovi věrně představit a pomůže mu vybrat vhodné zboží pro uspokojení jeho potřeb. Jestli to df splňuje či ne se tady nedozvíme.

df

Funna: vůbec nevíš, jak to dělám a co dělám. Pouze tady fabuluješ a to je celé špatně. Na otázku tazetele jsi vůbec neodpověděla, protože něco jako"myslím, že když ti napíšu v čem podnikám, bude ti to stejně na nic", taková odpověď stojí za prd. Co to jako mělo být? Odpovídáš jen abys si do někoho mohla rýpnout. Takže tvou pohádku o akciových firmach sis klidně mohla odpustit.

Funna

žiješ v bludu…neodpo­vídala jsme abych si do tebe mohla rýpnout, kdyby tam tvůj přispěvek nebyl, napíšu to úplně stejně., informace o tom, že jsme umělecký kovář, nebo třeba architekt mu bude stajně na prd, protože když na to „nemá“, tak to stejně dělat nemůže…a na rozdíl od tebe george nepohoršuje to, že mám i jinou zkušenost se zaměstnaneckým poměrem…hawk..

DoTazatel

@Funna, v tomhle má df pravdu. Vůbec to nefunguje, tak jak jste to popsala. Navíc df neuvedl nic konkrétního v čem a jak obchoduje…
Sám zvažuji, že bych obchodoval na základě importu. V tomhle případě je to takhle: z nějaké země se nakoupí něco, čeho je tam hojnost = co ta země produkuje, tím jsou tam nízké ceny (protože je toho přebytek). Tam se to koupí (za levno), doveze se to do země, kde je těch věcí nedostatek a prodám to „za draho“ (tak abych pokryl náklady na nákup a dovoz a ještě na tom něco vydělal). Pochopitelně jsou v zemích, kde se vyskytují např pomerančovníky pomeranče o dost levnější než v zemích, kde pomerančovníky nejsou. A takhle je to se vším, ať s plodina i, surovinami, výrobky atd (každá země může být zaměřena na něco jiného, v různých oblastech, např. průmyslově nebo zemědělsky atd. Prostě jedna země v hojné míře produkuje nebo vyrábí něco, co v druhé zemi není vubec).

A není to nic neobvyklého, není to žádné okrádání, není to sviňáctví a určitě to není proti ekonomice (určitě by ani df nepomohl víc jako dělník).
Takhle prostě obchod funguje odjakživa= levný nákup, drahý prodej. A není to nic proti nikomu. Stejně tak to dnes funguje např i obchodování na burzách.

Nikdo by nemohl dlouho podnikat (obchodovat, investovat) se ziskem, kdyby to nebylo užitečné ekonomice a pro lidi. Vše funguje na základních ekonomických principech/zákonech (jako je např. „neviditelná ruka,“ a plno jiných). Není prostě možné, aby vydělával člověk, který by zároveň nepřispíval ekonomice. Určitě nákupXprodej nefunguje např tak, že nakoupím nějaký šunt televizi za 5 000 Kč a prodám ji za 20 000 Kč… Kdo by si ji taky koupil.

Obchodování může být s čímkoli, můžeme si pod tím představit vážně cokoli a vždycky to fu guje na levném nákupu a drahém prodeji. A většinou je to vždycky založené na (zákoně o) nabídce a poptávce. Koupíme někde s vysokou nabídkou a prodáme někde s vysokou poptávkou (kde je zároveň malá nabídka). Tak se udávají ceny (kromě jiného).

Dochy

Mno jo, ale tak sám ses popsal víceméně jako souseda Krkovičku, sedláka, kupce a řezníka v jedné osobě 😉

anonym

Hele tak můžeš popsat většinu českých provozovatelů eshopů a přesto jsou vlastně v celkovém úhrnu velmi užiteční, tebe nic nenutí kupovat u toho nejdražšího můžeš přece použít cenovou srovnávačku, no a „df“ možná tím „já se nedám“ myslel jen to že bude s cenovými srovnávačkami bojovat marketingovými nástroji (je jich celá řada, všelijaké věrnostní karty, slevy na příští nákup a podobné chytáky, to ještě nemusí být nic přímo negativního)

anonym

… konec konců, kdyby od něj lidi nechtěli kupovat, nekupovali by, no ne ? Já vím, ne každý si to pří nákupu umí trochu líp porovnat a poskládat, ale to už je přece problém nakupujících, těžko z toho vinit prodejce.

anonym

uvedu takový příklad z poslední doby, čističky vzduchu … můžete pořídit stroje za 20 tisíc stejně tak stroje a 5 tisíc a pokud se opravdu dobře věnujete technickým parametrům zjistíte že to co je uváděno jako velká přednost těch velkých, umí i ty drahé, je to podvod ? Sotva, klient si přece mohl zjistit že i ten levný umí totéž 🙂 Měl tu možnost. Že to z pohodlnosti neudělal ? Na tom je pak živ překupník který má na prodeji vysoký rabat, ale spotřebitele to třeba pro příští nákup troch vyškolí a naučí se víc myslet hlavou. Že si neumí spotřebitel zboží vyhledat v zahraničních obchodech a nakupuje výhradně v těch českých, no to je další zpohodlnělost typického spotřebitele a i na tom překupník pochopitelně vydělá peníze, není to však chyba překupníka, ten trh takto nastavuje spotřebitel sám.