Kepler

Nejsou černé díry jen ojedinělými pokusy, jak opět dosáhnout singularity?

Tedy stavu před Big Bangem? Černé díry fungují jako vysavač veškeré hmoty v okolí, jsou větší a větší a o to silnější – jednoznačně kladná zpětná vazba. Zdá se, že v centru každé větší galaxie je obří černá díra, kolem které všechno rotuje a je postupně pohlcováno, až nakonec nezbude nic, než supermasivní černá díra. Pak se ty černé díry budou vzájemně přitahovat k sobě atd…To teda bude mazec!

Nejlepší odpověď
Anikitos

Třeba jo. Třeba jsou černé díry trhlinami v existenci. V tom případě by černé díry byly neexistenčním prostorem (v podstatě ničím). Ale.výhledem k tomu, že mají (údajnou) hmotnost, tak to asi tak nebude.
:)

Další odpovědi
hapiky

Mě by zajímalo, jestli černé díry pohlcují i temnou hmotu, samozřejmě pokud opravdu existuje. Je jí mnohem více než běžné hmoty, proto by měla mít nad černými děrami navrch.

anonym

Tak jsou jisté teorie o tom že hmota pohlcovaná černou dírou vytváří v časoprostoru tak hlubokou díru že jaksi prochází do dalšího vesmíru kde je základem velkého třesku, tedy že rozpínání jiného vesmíru a sběr materiálu do obřích černých děr spolu přímo souvisí a jedná se de facto o stejný jev … nic z toho ale nevíme jistě – jsou to jen takové divoké hypotézy postavené na vodě, černá díra je velmi málo prozkoumaný fenomén, a je otázkou zda vůbec můžeme něco takového zkoumat, když na to ani nevidíme a nic z toho k nám nikdy nepronikne 🙂

Kepler

hapiky: hmota jako hmota, schlamstne i tu temnou. Ovšem je opravdu otázka, jestli temná hmota existuje. Astrofyzici si ji dosadili do výpočtů, protože jim jinak neštymovaly. Je to čistě hypotetický pojem a možná, že se později podaří nesrovnalosti ve výpočtech vysvětlit jinak. Nevím, v tomhle se nevyznám, já jsem hvězdář starého ražení…:-)