JájsemRaibek

Nebylo by spíš na škodu, pokud by vědci zjistili, co je to za objekt ve vesmíru?

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/457730-mimozemsky-objekt-studuje-i-nasa-mohl-by-komunikovat-s-materskou-lodi-tvrdi-vedec.html
Načervenalý objekt Oumuamua, který prolétal okolo a má tvar doutníku by prý mohl být nějaký mimozemšťany vytvořený objekt, např. nějaký druh komunikačního objektu, který komunikuje s mateřskou lodí.
Vědci se snaží zjistit o co přesně jde.
Tak za 1. Co by jim to pomohlo? Stejně to už nedohoní.
Za 2. Nebylo by to spíš ke škodě, protože pokud by to bylo nějaké komunikační plavidlo, znamenalo by to, že nejsme ve vesmíru sami, ale stejně bychom nevěděli odkud to je a vydat se na návštěvu pár desítek, ale i stovek světelných let je jaksi úplně k ničemu.
No a za 3. Co když je to naše? Z dřívějška, kdy jsme se krásně zničili a znovu se vyvynuli a teď na to „čumíme jako puk“. Poslední co jsme udělali bylo, že jsme poslali do vesmíru tento objekt.

Nejlepší odpověď
Kepler

Je pravda, že mnoho už nezmůžeme, leda zjistíme nebo nezjistíme, jestli to vysílá nějaké elmg. vlny. To by znamenalo, že objekt komunikuje. Dopad na naši civilizaci by mohl být nepředvídatelný, i když jen filosofického rázu. Rozhodně by to změnilo naše myšlení, zjistili bychom, že nejsme jedineční. Vlastně ani nevíme, jaký ten objekt má ve skutečnosti tvar. Na tvar doutníku se usuzuje z rotace tělesa a extrémních změn jasnosti ke kterým dochází. Zrovna tak to může být i tím, že jedna strana objektu má řádově vyšší odrazivost světla (albedo), než ta druhá. Přesně tuto vlastnost má třeba Saturnův měsíc Japetus.
Zatím mě to moc nevzrušuje, i když jde o dost výjimečné těleso, které přiletělo bůhví odkud. Připomnělo mi to Clarkův román Setkání s Rámou, který jsem kdysi četl. A Clarkovi už vyšlo podezřele mnoho vizí…
Jinak klobouk dolů, z fleku bys mohl psát sci-fi 🙂

Další odpovědi
dudu

Ty mně připomínáš moji známou, která za války uklidňovala svoji matku, že se jí při bombardování nemohlo nic stát, protože byla se sousedkou schována pod peřinou.

Drap

Předem to nikdo neví. Mohlo by to být stejně tak dobře na škodu, jako k užitku.

luckykubrt

Na škodu by bylo, kdyby to bylo mimozemského původu a letělo by to směrem k nám. Užitečné by bylo, kdyby jsme zjistili jestli nám od toho hrozí nebezpečí a včas se na to připravili. I když… emzáci by byli stejně asi silnější. ☹